💬
Logga in
Fuska.se

-fable 2-

21 svar · startad

Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #1

´fable 2 kommer ut under 2007 med hull och hår.. nu utspelar sig spelet 500 år framåt i tiden med enkla vapen m.m. jag har även hört att man ska få välja kön i början av spelet. Men vi vet inte mycket om hur det blir annars, hur ska det bli med alla val och allt ?

jag blev besviken på Fable till xbox, :( för att det var så kort och jag tyckte inte man var fri, inte som i The elders scrolls: Oblivion. Man borde helt enkelt kunna springa om kring i skogen utan att behöva följa en stig hela tiden :unsure:

 

hur tycker ni att det övriga i Fable 2 ska bli ? :huh:

Nivå 3 · Lärling
#2
JAg tror man ska kunna spela på x box live. HAr hört att man ska kunna ha enkal eld vapen alltså attt krutet har uppfunits. Sen så vet jag att städern ahr växt till sig en hel del också.
Nivå 5 · Fuskare
#3
↗ till inlägget

´fable 2 kommer ut under 2007 med hull och hår.. nu utspelar sig spelet 500 år framåt i tiden med enkla vapen m.m.  jag har även hört att man ska få välja kön i början av spelet. Men vi vet inte mycket om hur det blir annars, hur ska det bli med alla val och allt ?

jag blev besviken på Fable till xbox, :(  för att det var så kort och jag tyckte inte man var fri, inte som i The elders scrolls: Oblivion. Man borde helt enkelt kunna springa om kring i skogen utan att behöva följa en stig hela tiden  :unsure:

 

hur tycker ni att det övriga i Fable 2 ska bli ?  :huh:

 

 

Fable 2 har inte ett bestämt datum ännu och kan lika gärna släppas runt julen 2006, eller precis som du säger någon gång under 2007.

Angående dina synpunkter om att TES IV: OBLIVION slår Fable med hästlängder kan jag inte instämma, då spelet är alldeles för kort för att kunna slå en bunt med andra rollspel.

Nivå 0 · Nykomling
#4

han har inte påstått att oblivion slår fable med hästlängder !!!

han har bara skrivit att det är friare ! <_<

:meddum:

Nivå 5 · Fuskare
#5

Ok, jag överdrev lite, men Oblivion är fortfarande inte så roligt som folk påstår att det är.

Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #6

nej jag håller med skuggan fable är roligare än oblivion men jag tycker oblivion är mycket friare eftersom man inte måste gå på en stig i nästan hela spelet som man gör i fable när man går i skogar och sånt alltså..

Nivå 3 · Lärling
#7

jag hoppas också på att man ska kunna ha mera utruStning som tex en MAntel;rinGar och kanse halsBand.

25 Jul 2006
Nivå 10 · Veteranfuskare
#8

Kommer Fable 2 till vanliga Xbox? Eller kommer MS skita i det som de kommer göra med många andra spel?

Nivå 3 · Lärling
#9
Det kommer till 360 bara vad jag vet. Men en grej till jag hoppas på är en "Mount". För jag har hört att det ska vara mycket mera friket och då kan det vara bra att rida t.ex
Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #10

jag tycker att det ska finnas många mer vapen som ser lite coolare ut än dom som var i fable. det skulle vara bra med en sköld också :cool:

 

man borde kunna prata med alla i staden om olika saker.. + att uppväxten från barn till tonåring till vuxen inte ska gå så fort !

Senast ändrad:

Nivå 3 · Lärling
#11
Alltså jag kan sitta hela dagen och skriva vad jag önskar ska finnas med. Men ensak som jag verkligen är så att man själv ska kunna bestäma hur gubben ska se ut med t.ex med hudfärg,näsa,mun,öron m.m
Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #12

jag hoppas på massor med sido uppdrag + att det borde finnas efterspel.

Nivå 5 · Fuskare
#13

Fable 2 kommer att utspela sig i framtiden vilket resulterar en massvis med vapen a la krut.

Lionhead Studios har hävdat att de själva blev missnöjda över Fable och kommer att göra uppföljaren mer noggrann samt att hållbarheten ska fixas.

26 Jul 2006
Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #14
↗ till inlägget

Fable 2 kommer att utspela sig i framtiden vilket resulterar en massvis med vapen a la krut.

Lionhead Studios har hävdat att de själva blev missnöjda över Fable och kommer att göra uppföljaren mer noggrann samt att hållbarheten ska fixas.

 

låter bra ! vart ahr du hört det ifrån ?

1 Aug 2006
#15

Längtar till Fable 2 =D

 

jag änskar att man på nått sätt ska kunna spela via xbox live.

typ dueller och sånna saker^^

Senast ändrad:

#16

påstår ni att oblivion är kort? det ligger ju runt 20-40 timmar om man bara följer vägen till man klarar spelet och inte gör nått annat, så om du ska göra allt det går i spelet så får du allt sätta dit 80-100 timmar på dom där timmarna. fable klarade jag på långt under 10 timmar det var inte fritt fanns inte mkt att göra och det var kort.

Nivå 5 · Fuskare
#17
↗ till inlägget

påstår ni att oblivion är kort? det ligger ju runt 20-40 timmar om man bara följer vägen till man klarar spelet och inte gör nått annat, så om du ska göra allt det går i spelet så får du allt sätta dit 80-100 timmar på dom där timmarna. fable klarade jag på långt under 10 timmar det var inte fritt fanns inte mkt att göra och det var kort.

 

Att du påstår att det tar 20 timmar att klara MQ är din opinion och förövrigt orelevant.

Jag har som jag nämnt i ett par trådar tidigare klarat Main Questen på bara 10 timmar, samt hela spelet på mindre än 100 timmar sammanlagt.

Jag påstår inte att Fable var ett bättre spel vad gäller hållbarhet, men de timmarna man får med Fable var mer underhållande en de 100 timmarna med Oblivion.

 

För att återgå till ämnet, så vill jag besvara BuckeN's fråga angående "ryktet", då det var Peter Molyneox (stavning?) som själv hävdat detta.

#18

jag hoppas att det kanske finns vanliga bucaneer pistoler men inte super shotguns med 4 pipor för det passar inte in i Fable, Fable ska spelas med svärdet i hand och ett eldklotet i det andra, inte en 6 pipig shotgun i varje hand samtidigt som du stryper 2 stycken med dina stårtår

 

men jag hoppas att det finns enkla pistoler mer frihet och Magin.

#19

Vore också roligt om flintlås pistolerna kunde sprängas i handen ibland...

det kunde dom iaf i verkligheten

2 Aug 2006
#20

mjo hehe när man har jätte lite liv kvar och den andr aska nyss skjuta så sprängs hans pistol :D :evil: :evil: :D

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in