han använder playerworlds tror jag...
Centrycraft Online
↗ till inläggetmm men e inte det bara så man hostar spelet?han använder playerworlds tror jag...
vf e spelet off
Beldur, sådant grafik-problem uppstår om du installerar en ny version över en gammal eller tvärtom. Avinstallera bara spelet och installera om.
Och spelet är offline för jag jobbar på en mycket stor uppdatering för cc.
Nya Maps och så va
↗ till inläggetBeldur, sådant grafik-problem uppstår om du installerar en ny version över en gammal eller tvärtom. Avinstallera bara spelet och installera om.
Och spelet är offline för jag jobbar på en mycket stor uppdatering för cc.
Ok tack annars kanske jag tänkte att det kunde bero på min upplösning.. 1680x1050 men vilket program gör du spelet i?
Program? Öhm, Visual Basic 6.0.
BTW, jag har i hemlighet jobbat på en ny verion av Centrycraft. Denna versionen är inte slarvigt gjord som de andra misslyckade versionerna.
Denna versionen har:
Fullscreen
Stöd för ÅÄ och Ö
Friendlist
Synliga items (man ser det man har på sig)
Och mycket mer.
Jag tänkte att du höll på med åt i den stilen efter att Kevve nämde ''du-vet-vad''.
Nej, det var kanot ;)
btw, spelet kommer äga ;)
Okej, kanot, nice.
WoW! Omega jag längtar :D
Jag lät Kevve och Eexwhyzee testa spelet och som väntat hittade vi flera buggar som jag just nu håller på att fixa.
jag vill ha screenshots! :P Blir det bättre maps och sånt nu eller? Om du vill ha chars monster och chip sets mm så gå in här http://www.charas-project.net/resources.php?lang=sw
Chars har du här: http://www.gamingw.net/resource/5? Du kanske redan visste det lr så kanske du gör egna sprites...
Det visste jag, det är genom charasEX jag gör items nu.
Bättre mappar och sånt är det.
BTW, jag ska försöka dra ner lite (bara lite) på allt fantasy så just nu som saker man kan slåss mot har jag: Får, pingviner och björnar. Fler kommer snart.
Jag har även gjort så att när man dödar nåt av djuren så blir det till döda djur, som man kan plocka upp och äta för att få liv.
Ungefär som Tibia.
Ditt spel kommer bli väldigt populärt det kan jag lova... Det vore coolt om du kunde fixa typ en till ras som är fiende med människorna så det skulle bli mer PvP men det kanske är svårt...
Orka wow härmningar!
bättre med ett eget spel
Nej, pvp är nog inge bra.
Ok jag förstår.. Gillar både PvE och PvP så för mig spelar det ingen roll.