💬
Logga in
Fuska.se

Partitioner

3 svar · startad

#1

Jag har 1 hårdisk på ca 180 gb och en partition på 80 Gb så jag undrar hur man kan göra för att få bort partiton och lägga in den i hårdisken så det blir 180+80= 260 GB. Finns det någont program som kan göra det???

Nivå 9 · Veteranfuskare
#2

Tror inte det. Jag gissar på att du får ta delete volume (eller delete partion). Efter det får du ta och formatera din disk och välja allt till en partion (blir då bara en disk, ingen partion). Dock går det inte att göra med en disk som du har ditt operativsystem på såvida du inte använder en live cd.

Nivå 6 · Fuskare
#3

Det finns program för att ändra i partitionerna på en disk. Man kan då ta bort och förstora partitioner. Eller förminska och lägga till fler. Exakt vilka program som fungerar bäst vet jag däremot inte.

4 Feb 2008
Nivå 3 · Lärling
#4

Partition Magic av Norton är ett program att rekommendera.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in