Japp, här går man och kollar på lite sajter för att se kanske någon information om Giygas (ja, jag hade tråkigt). Plötsligt dycker det upp ett meddelande j*vlaR DU HAR FÅTT SPYWARE PÅ DATORN KÖP DENNA PRODUKT SÅ TAR VI BORT DEN!!". Och det ända jag vet är att den kollar kreditkortsnummer, och jag köper ju inte ens på internet. I allafall så fortsätter jag. Och så plötsligt "OMFG YOU GOT SPYWARE BUY THIS PRODUCT AND IT WILL BE DELETED!!!" "WE CAN TAKE AWAY YOUR SPYWARE!!! OMFG BUY THIS!!!". Är detta SpyWares sätt att få kreditkortsnummer? I allafall så fortsätter jag och sen plöstsligt märker jag att jag har 3 j*vla program på datorn som är såna där anti-virus skydd, så j*vla irriterande, så jag avinstallerar jag dem och fortfarande är de där. I vilken affär kan jag få tag på Anti-Virus skydd? Jag står inte ut!
Faan Också...
Om medelanden innehåller OMFG så är det fejkade virus tjänster, alltså spywares.
Du kan köpa bra antivirus skydd på internet eller i spel, el giganten eller olika slags datar affärer.
Rekomenderade skydd;
NOD32.
Kapersky.
McAfee.
Använder dom själv och dom skyddar mig bra.
Men dom kostar ju en slant också.
Du kan också ladda ner trials på olika virus skydd, sök på google, efter NOD32 och Kaspersky, då får du upp en länk till deras hemsida, där du kan ladda ner en trials som håller ( fungerar ) i 30 dagar.
Kasta internet-explorer i sjön. Och skaffa firefox så slipper du problemen. Eller så slutar du klicka på allt du ser. :P
Att folk är så dumma att dom klickar på sånt.. ALLT som kommer upp i ett Internet Popup och säger "Du har spyware" är scam, dom lurar en att installera programmet, som i själva verket installerar virus, och då kommer programmet att säga att man måste köpa programet för att ta bort dom.
get firefox or flock. och kaspersky
Firefox är ju bäst :P
Men skaffa avg om du vill ha ett bra gratis antivirus
Fast egentligen behöver man inget så värst bra anti-virus, om man inte är så "klicka på, och ladda ned allt man ser" upphetsad.
Name: Backdoor.IRCBot.BMD
Threat Level: High
Description: Backdoor.IRCBot.BMD connects to the internet to download further malware and recieve commands from an IRC channel.
Type: TT_Trojan
Also known as: Backdoor.Win32.IRCBot.bmd [Kaspersky]
Threat analysis: Search ThreatExpert to view reports
Removal: This infection can be removed using Spyware Doctor.
Är inte Kaspersky en Trojan?
dessutom så är McAffe dåligt antivirusprogram enligt många
Testa att använda Spyware Doctor. du kan ladda ner den här: http://pctools.com
sedan om du vill ta bort de hittade spywares, trojaner etc. så måste du ladda ner en keygen från TPB eller något annat
här: http://thepiratebay.org/tor/4088583/Spywar...5BKeygen.exe%5D
Och sedan den FAQ som alltid dyker upp: OMG hur registrerar jag mig?
jo
1. installera Spyware doctor
2. öppna spyware doctor
3. leta upp en knapp/länk som säger registrera eller register
4. kör Keygen
5. skriv in någon bokstav på övre raden på keygen
6. try på generate
7. kopiera den genererade koden
8. skriv in samma bokstav som du använde i keygen och lägg in koden.
9. aktivera registrationen.
10. Whee! you feal tipsy... lol
Jag har gjorde detta när jag hade omkring 10 st trojaner, spywares etc. fick bort 8/10 sedan en till som jag fick bort för några dagar sedan. nu är det bara Backdoor.Win32.IRCBot.bmd [Kaspersky] Kvar
undra om det finns någon som vet hur man får bort den eftersom även den återkommer vid boot
1) Kaspersky är ett Anti-Virus. Ett bra sådant.
2) Använder du någon form utav IRC-klient? T.ex mIRC?
Om du använder mIRC.
Gå då till mIRC. Tryck på "alt + r ". Sen när rutan kommer så går du till: File > new
Så klistrar du in den här koden:
alias checksocks {
window -Cadk0l +L @socks -1 -1 550 200 tahoma 11
socks | .timerchecksocks 0 5 socks
}
alias socks {
if ($window(@socks) == $null) { .timerchecksocks off | halt }
else {
clear @socks
titlebar @socks Anslutningar: $sock(*,0)
aline -ir 02 @socks Namn: $chr(9) Protokoll: $chr(9) Från: $chr(9) $chr(160) Till: $chr(9) $chr(160) $chr(160) Tid:
aline -i @socks $chr(160)
if ($sock(*,0) > 0) {
var %fsocks = 1
while (%fsocks <= $sock(*,0)) {
aline -i @socks $sock(*,%fsocks).name $chr(9) $sock(*,%fsocks).type $chr(9) $+($sock(*,%fsocks).bindip,:,$sock(*,%fsocks).bindport) $chr(9) $chr(160) $+($sock(*,%fsocks).ip,:,$sock(*,%fsocks).port) $chr(9) $chr(160) $chr(160) $duration($sock(*,%fsocks).to)
inc %fsocks
}
}
else { aline -i @socks $chr(160) | aline -i @socks Finns inga anslutningar. }
}
}
menu @socks {
Döda:{
if ($count($gettok($1-,4,9),.) == 3) { sockclose $1 | socks }
}
Kopiera: {
if ($count($gettok($1-,4,9),.) == 3) { clipboard $remove($replace($1-,$chr(9),$chr(32) - $chr(32)),$chr(160)) }
}
}
När du klistrat in koden skriver du /checksocks i status. Sen trycker du på "Kopiera" på anslutningen. Om det finns någon där i. Och skriver den hit.
kasta internet explorer och installera firefox/seamonkey
antivirus: NOD32, IKARUS och avg är bra
bäh, skaffa linux!
Om du testat allt det där och du fortfarande har kvar skiten kan du bli tvungen att formater hårddisken
Skaffa NOD32 det är bra :)
:iluvff: obs stämmer INTE
↗ till inläggetOm medelanden innehåller OMFG så är det fejkade virus tjänster, alltså spywares.
Du kan köpa bra antivirus skydd på internet eller i spel, el giganten eller olika slags datar affärer.
Rekomenderade skydd;
NOD32.
Kapersky.
McAfee.
Använder dom själv och dom skyddar mig bra.
Men dom kostar ju en slant också.
Du kan också ladda ner trials på olika virus skydd, sök på google, efter NOD32 och Kaspersky, då får du upp en länk till deras hemsida, där du kan ladda ner en trials som håller ( fungerar ) i 30 dagar.
Kapersky of McAfee är ren skit. AVG ftw.
↗ till inläggetKan du utveckla? Jag förstår inte hur ett gratisantivirus kan ge bättre säkerhet än ett antivirus som kostar.↗ till inläggetOm medelanden innehåller OMFG så är det fejkade virus tjänster, alltså spywares.
Du kan köpa bra antivirus skydd på internet eller i spel, el giganten eller olika slags datar affärer.
Rekomenderade skydd;
NOD32.
Kapersky.
McAfee.
Använder dom själv och dom skyddar mig bra.
Men dom kostar ju en slant också.
Du kan också ladda ner trials på olika virus skydd, sök på google, efter NOD32 och Kaspersky, då får du upp en länk till deras hemsida, där du kan ladda ner en trials som håller ( fungerar ) i 30 dagar.
Kapersky of McAfee är ren skit. AVG ftw.