Är det nån här som har fått "the red ring of death"? Jag ringde in och fick ett mail om kvitton och sånt men ska jag ringa företaget som ska hämta 360 om hämtning eller har microsoft redan beställt hämtning?
Xbox 360 Red Ring Of Death
Menar du att du ringt Microsofts kundservice? Tror det är det enda som måste göras. Om de inte kommit inom en vecka bör du försöka med nåt nytt elr liknande.
Hade Rrod för 3-4 månader sen...De kom och hämtade konsollen samma vecka som vi ringde.
Ring Xbox Kundservice. De som hämtar/lämnar konsollen är dock UPS eller JetPak. Om du fortfarande har kvar på garantin så är det gratis. Annars... 800 kanske 900kr.
OK TACK! :lol:
Asså, jag undrar bara, är ´´red ring of death´´ :huh: typ ett virus eller nåt och vad händer när man får det :huh:
Det är ett maskinfel i Xbox 360 konsollen. 3 lampor blinkar rött på konsollen (du vet där det står hur många kontroller som är anslutna). Om det händer så ringer du Microsofts kundservice så hämtar de upp din konsoll och så får du tillbaka den efter ca 3 veckor. Det är gratis om du har garanti kvar men har du inte det så måste du betala ca 800:-.
Jag vet inte om det är "Read ring of death" som jag får men ibland när mitt xbox 360 har varigt på 5-6 timmar så stängs det plötsligt av. Samma händer när jag startar du blinkar hela ringen rött. Men när jag startar om det så funkar allt som vanligt. Någon som vet vad det beror på?, Har tänkt på det lite själv det enda vettiga svaret måste ju vara överhettning. Eller vad tror ni ?.
Kommer inte riktigt ihåg från instruktionsboken men det är nog möjligt att 'Hela ringen' betyder överhettning. Vet dock inte säkert. Men då kan man ju låta den vara en stund :) Man är väl rätt trött efter 6 timmar framför dumburken.
Óm hela ringen (4 lampor) blinkar rött så är det för att alla kablar inte sitter i ordentligt har jag för mig.
4 röda lampor betyder att scart kabeln inte sitter rätt
↗ till inlägget4 röda lampor betyder att scart kabeln inte sitter rätt
eller att strömkabeln inte sitter rätt.
haha jag hade det idag och det visade sig att min scart kabel var inte inne i konsollen :P
Jag har också för mig att dom fixade Rrod i dom nya konsollerna med hdmi som tillverkades fter april 2008. Eller har jag fel?
jag har inte än fått Red ring of death, men mitt problem är att jag har fått snurrande ring på kontrollen. Väldigt störande. Jag har "Falcon" modellen med HDMI (inte Elite) så dom har nog fixat det. Jo jag har sett på Youtube att det istället blinkar alla 4 lampor rött i slumpmässig ordning. Men man behöver bara starta om så funkar den normalt.
2 lampor=överhettning.
om xboxet ät ca 6 mån och inte har drabbats av det någon gång, kan det henda endå?