↗ till inlägget
↗ till inlägget
Hejsan!
Jag har en hyffsat ny laptop 2-3månader gammal. På senare tid så har datorn blivit skit mycket långsammare den fryslaggar var 30 sec i tyt 10 sec. Jag har testat allt känns det som men jag hittar inte felet jag har tex använt spyware doctor speedupmypc registry booster och massa andra verktyg. Dessutom har jag inga program som startar automatiskt utom dom mest viktiga funktionerna. Sedan så har jag en till fråga när jag köpte datorn så fick jag ingen installation skiva och jag undrar hur man fixar en sådan, jag har hört att man kan fixa de i vista men vet inte hur. Jag är riktigt tacksam för bra och seriösa svar.
That's the Vista side of life. :P
Mitt bästa tips är att formatera datorn. Om den fortfarande är seg efter det kan du prova att tweaka den med den här guiden (läs dock igenom det som står i början av guiden noga).
Kan även tipsa om att använda TuneUp Utilities, som jag tycker funkar utmärkt. =)
Och så har vi ju även Fuska's egna guide för att speeda upp datorn. :P http://www.fuska.se/forum/Laer_Dig_Att_Spe...tor-t97538.html
Men om man formaterar om datorn så måste man vell ha en vista skiva?
Vissa datortillverkare använder sig av snabbkommandon som man trycker in i starten av datorn för att formatera den. Vad är det för dator du har?
Pavillion dv5 tror jag
En HP då alltså. Prova att trycka F11 direkt vid starten av datorn.
sry för sent svar men kollar på hockey.
Vad händer när man trycker f11?
Förhoppningsvis så får du möjligheten att formatera om datorn då. =)
är du helt säker på att man inte behöver skiva?
Ähm... Om du har tur (och snabbkommandot funkar) så behöver du ju åtminstone ingen skiva. :P Din dator kommer i alla fall inte sprängas i delar för att du trycker på F11 vid start. ;)