↗ till inlägget
Vad gör man om ens pappa har krockat och dött.
Den 20/3-05 hände en trafikolycka mellan vårgårda och borås två bilar inblandade
Tre skadade och en avliden den avlidne var min pappa jag kunde ha varit med där men jag ville inte om jag hade åkt med hade jag nog varit död nu.Vd gör man???Jag vet inte om jag ska vara glad (för att jag inte var med) eller om jag ska vara ledsen(för att pappa dog) som sagt vad ska man göra?
Nu kanske folk kommer tycka att jag är lite elak men det bryr jag mig inte om.
Jag har förlorat både min farmor,farfar och morfar och visst blev jag ledsen men istället för att gråta ner mig så accepterade (stavning?) jag det.
Visst kan det vara svår om man är ung och förlora någon som står nära en, men jag var ca 5 år då morfar dog, om inte yngre så deet har jag inge minne av men mina farföräldrar dog för ca 2 år sen bara.
Det finns kuratorer på din skola som du kan prata med om du behöver.
Och i frågan om du ska känna sorg eller glädje så tycker jag att du ska känna båda delarna.
För tänk om du varit med där i bilen med din far så hade du inte fått vara med om en massa andra saker (både trevliga och mindre trevliga) som kommer att hända dig i detta liv.