Har själv inte orkat varva spelet pga att jag aldrig lyckas mörda de där eländiga gigantiska fåglarna samt klara den där fula labyrinten med alla retliga floormasters.
Men jag borde kunna hjälpa dig något.
1. Sett enligt hur ön ligger vid kartan, håll dig nere bland husen och gå till vänster om gamla mormor/farmors hus och upp bland klipporna där. Det finns en palm uppe på en högre klippa som du ska använda Hookshoten för att ta dig upp till, lyfta på ett stenhuvud (tror det var det) samt hoppa i hålet - och lycka till.
Personligen har jag aldrig varit med om ett retligare sätt att få en Triforcebit.
Arbeta dig igenom varje rum och mörda precis allt, hoppa sedan ner i nästa hål och fortsätt så. När du väl fått Triforcebiten kan du fortsätta ännu längre ner för att slutligen få... en hjärtbit.
2. Har inte fixat den själv än pga min ångest inför att göra om samma grej om och om igen och ständigt bli plockad tillbaka till början av floormasters. Iallafall, du ska till nån Diamond-ö (Diamond Steppe Island, kanske den hette), använd Hookshot från båten för att ta dig upp, ner i ett hål och klara en labyrint.
3. Har inget minne av att det hade något att göra med Triforcebitarna. Rätta mig om jag har fel, men jag tror allt man får är en hjärtbit.