Som ni säkert vet så finns det ju billigare varianter av kontroller till ps2 å xbox som andra företag än sony å microsoft har gjort men kommer det att göras sånna kontroller till wii som nt nintendo har gjort?
Okmmer Andra Företag Att Göra Kontroller Till Wii?
Det vet jag inte, men jag skulle tro det.
Är inte det olagligt?
Jo, det är det, eftersom Nintendo har tagit copyright på tekniken och designen (då snackar vi ALL design, typ varje knapps utseende är copyright-skyddat).
Jag tror nog att det är lite svårare för andra företag att göra Wii-remotes än det är att göra PS2 och Xbox-kontroller, därför att tekniken i Wii-moten är så pass annorlunda. Man skulle tvingas hitta på en helt ny lösning för remoten.
http://gamepro.com/gamepro/domestic/games/...res/97928.shtml
Kolla den sidan och kika på den översta myten. Den fokuserar dock på xbox och ps, men den förklarar rätt bra.
Beror på hur man ser det. Först måste tredjepartsutvecklarna fråga Nintendo om tillstånd. Om de får tillstånd får de göra det. Om de inte får är det olagligt.
EDIT: Stavfel