💬
Logga in
Fuska.se

Oblivion

6 svar · startad

Nivå 11 · Veteranfuskare
Trådstartare #1

Har funnit en i besynnerlighet konstig sak på Oblivion, nämligen ett nedbrunnet hus, öster om Imperial City. Det är nog inte så svårt att finna, det ligger längs "The Blue Road", som är vägen från Imperial City till Cheydinhal. På vägen kan man b.la. hitta Roland Jenseric's Cabin (en liten bondgård) och Barren Cave.

 

I alla fall, vid det ned brunna huset finns det en skylt där det står "All Things Alcehemical", som ju är en affär i Skingrad (tror jag, jag evt att det finns en affär som heter så men inte i vilken stad den ligger.) Varför är det nedbrunnet och vem ägde det?

Nivå 10 · Veteranfuskare
#2

Det huset har länge varit ett mysterium även för mig.

Vi kan ju dock anta att Fahlanu Laluu (orka stava) hade sin affär där förr,

innan den till synes brann ner och hon flyttade till Skingrad.

Nivå 11 · Veteranfuskare
Trådstartare #3

Först trodde jag att den hörde ihop med det lilla samhället Cropsford, som ju byggs upp efter questet "Goblin Trouble", fast jag hade blandat ihop vägarnas namn.

Senast ändrad:

5 Oct 2007
Nivå 10 · Veteranfuskare
#4
↗ till inlägget

Först trodde jag att den hörde ihop med det lilla samhället Cropsford, som ju byggs upp efter questet "Goblin Trouble", fast jag hade blandat ihop vägarnas namn.

Ja, den byn ligger ju lååångt därifrån.

6 Oct 2007
Nivå 11 · Veteranfuskare
Trådstartare #5

Ok, nu har jag tagit reda på vad som verkligen hände med affären. Du hade rätt, Falanu Hlaalu hade sin affär där innan, men nu har han flyttat den till Skingrad.

 

Mer information här: http://www.uesp.net/wiki/Oblivion:Unmarked...ings_Alchemical

12 Oct 2007
#6

Visst är Roland Jenseric med i jaga/döda vampyrer questet i Imperial City?

13 Oct 2007
Nivå 11 · Veteranfuskare
Trådstartare #7

Jo, men han har inget med affären att göra. Hans hus ligger bara relativt nära den.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in