Det finns defenitivt potential. Fortsätt umgås och göra roliga saker med henne. Var inte framfusig och ha tålamod bara så är det stor chans att hon blir intresserad så småningom i alla fall. Du kommer märka när hon är redo, bara var uppmärksam och tänk inte för mycket. :)
Kär I Vän, Hjälp!
Jo absolut, man märker att hon inte ignorerar dig. Hon vill vara med dig, om det är för att hon gillar dig eller för att du är en bra kompis däremot är lite svårt att tolka i nuläget. Jag tycker att du är inne på rätt spår iaf.
Hej igen. Liten update.
Har skrivit på ett par andra forum de senaste dagarna, och har inte riktigt tid just nu att skiva något nytt, så jag citerar de relevanta delarna av några av de inläggen:
"Kan även tillägga att vi väldigt ofta pratar med varann på facebook och liknande, och ska idag t.ex. ha en form av uppesittarkväll, se hur länge vi båda orkar vara uppe, trots jobb imorron bitti.
Om man kanske i någon mån skulle börja närma sig lite mer redan ikväll, några tips på hur man gör det, via facebook alltså?"
"Har blivit så att vi ska ses inatt, bara en ren flumgrej. Träffas x antal timmar innan jobbet, i stället för den där uppesittakvällen via facebook.
Dock känns hela grejen som en väldig kompisgrej. Antar att jag har en väldigt läge på att mova in lite längre (fan va seg och feg jag är (men vågar som sagt inte förstöra vår vänskap med att gå för snabbt)), men vad ska jag i så fall göra? Några tips?"
"Det som hände i natt var bara att vi kollade på lite film och somnade bredvid varann i soffan, dock inte så nära varann som jag skulle velat."
"Det är så att vi ska ha en liten form av "dejt" någon gång nu mitt i veckan.
Kommer nog dra ut och käka, för att sedan dra hem till henne och kolla på film osv. hela kvällen. Inte omöjligt att jag kommer få sova där (på soffan om inget händer).
Återigen, snälla, hjälp!
Å ena sidan vill jag bara berätta för henne (men då riskeras väl det hela), å andra sidan vill jag bara göra något move, men jag vet inte alls vad."
"Om man tar t.ex. några exempel på saker man kan prata om på den där "dejten", så att hon kanske börjar se på mig ur ett lite annat perspektiv, och inte bli "avkönad".
Kan man t.ex. prata om relationer, förre detta etc? Eller är det är det mer en "kompisfacket" diskussion?
Vad mer kan man prata om då?
En annan liten mer konkret sak. Innan den kvällen kommer, ska jag fråga henne (t.ex. via chatten), om jag kan få sova över där (hon bor närmare vårat jobb osv). Iom att jag redan tidigare har gjort det så kommer jag nog absolut få göra det, men som sagt, då om inget händer så kommer det ju bli på soffan.
Ska jag som sagt fråga det innan (eller är även det lite av en "kompisfacket" fråga?), eller bara låta det ske?"
Det hela kanske låter som om jag redan har "halva inne", med "dejter" osv, men så tror jag verkligen inte det är.
För hon själv umgås med mycket personer hela tiden, även en del killkompisar då, så det är tyvärr möjligt att jag bara är en killkompis i gänget (även om vi gör de här sakerna när det bara är vi två)...
På jobbet verkar det tom. som om hon är lite av en annan person. Dels är jag inte den som pratar mest av alla där, vilket hon är. Och det kan gå i stort sett hela dagar utan att vi pratar mer varandra så mycket där (ett ganska luftigt arbete dock, där vi inte heller ser varann hela tiden), trots hon pratar med många andra...
Tips och hjälp uppskattas enormt, speciellt av dig GZT.
Du e nt ensam. Jag sitter i samma klister just nu :unsure:
GZT, eller liknande, hjälp mig gärna, då det bara är någon dag kvar tills vi ska träffas på den där "dejten".
Vill bara bumpa lite, då den där "dejten" är imorron.
Fler tips osv uppskattas som sagt!
En till sak bara, hennes ex var och hälsade på oss alla på jobbet igår (har väl berättat att han jobbade där tidigare, men slutade för någon månad sedan). Jag vet att han är tillsammans med en annan nu så inget händer garanterat mellan dom, men dom pratade lite, och efter det blev hon lite tyst osv. och jag undrar egentligen bara om det är något man kan ta upp på "dejten", dvs. prata ex och om hon fortfarande har känslor för honom osv, eller är det farligt nära "vän-prat"?
↗ till inläggetVill bara bumpa lite, då den där "dejten" är imorron.
Fler tips osv uppskattas som sagt!
En till sak bara, hennes ex var och hälsade på oss alla på jobbet igår (har väl berättat att han jobbade där tidigare, men slutade för någon månad sedan). Jag vet att han är tillsammans med en annan nu så inget händer garanterat mellan dom, men dom pratade lite, och efter det blev hon lite tyst osv. och jag undrar egentligen bara om det är något man kan ta upp på "dejten", dvs. prata ex och om hon fortfarande har känslor för honom osv, eller är det farligt nära "vän-prat"?
Ni borde inte prata om ex på er "dejt". Då blir hon bara ledsen. Prata med henne om nåt annat.