Jo, nu tänkte jag modda mitt xbox med lite blåa dioder typ som såna här:Clasohlsson men hur kan jag sätta in dem och var ?
/xbox slim
Jo, nu tänkte jag modda mitt xbox med lite blåa dioder typ som såna här:Clasohlsson men hur kan jag sätta in dem och var ?
/xbox slim
Dioder är hål som är på moderkortet och vilken Kernel har du på ditt Xbox 360? Du måste ha 2.7XXX.0.1. Det du tänker göra är JTAG och det går inte med Xbox 360 gjorda efter 16 Juli 2009, inlämnade för lagning eller nåt efter 16 Juli 2009, högre Kernel än 2.7XXX.0.1, CB-patchad och en Slim eller Elite kan INTE JTAGA's. Varför? jo, för Microsoft började patcha detta med Kernel-versioner över 7XXX och uppåt. Den nyaste hittils är 12625 och det kommer komma en Kernel-version 13141 eller 13142. Svaret är alltså att du INTE kan modda ditt Xbox 360 Slim.
OBS! "XXX" är siffror som är efter "7".
Lite över min nivå men jag tror jag fattar
Ok, dioderna som man använder är i en lista neranför och dem måste man använda för att blockera blockeringen för osignerad kod för att kunna installera vissa JTAG-program för att det ska fungera. Fast det beror ju också på om det är Xenon/Zephyr, Opus/Falcon eller Jasper-moderkort. Xenon och Zephyr moderkort gjordes år 2005, Opus och Falcon-moderkort gjordes år 2007 och Jasper-moderkort gjordes år 2008 Du kan ju alltid köpa ett billigt JTAG på eBay eller nåt. Skillnaderna mellan alla moderkorten:
Ett tips!: Dem flesta säljer JTAG för jävligt mycket pengar men eBay har för ganska billigt!
Just det! Bara den man tänker använda av J1D2.6 och J2B1.12 behöver en 100mm Resistor.
Till exempel:
Om man ska använda J1D2.6-dioden behöver man inte använda J2B1.12 och om man ska använda J2B1.12 behöver man inte använda J1D2.6!
Har ändrat första inlägget jag tror vi missförstod varann:S
Jaha, menade du lysdioder. Var är det du vill installera dem så att det lyser bra?
EDIT: Är det inte enklare att köpa något/några av dessa?
Det är det jag inte vet och jag ska nog köpa nån av dem itsället.
Du kan ju installera vid kanterna på Xboxet! För då lyser det ju bra. Men kolla på youtube så visar dem vart man ska koppla in dem!
vet bara inte vad jag ska söka på, jo jag har hittat detta för att göra ett hål med plexiglas men är det bra, som du vet har jag xbox slim, cutter tool , plexiglass "x-ray"
↗ till inläggetModdar du kan du inte spela online på xbox360vet bara inte vad jag ska söka på, jo jag har hittat detta för att göra ett hål med plexiglas men är det bra, som du vet har jag xbox slim, cutter tool , plexiglass "x-ray"
↗ till inläggetJo, herregud. Killen ska modda sitt "skal" inte mjukvaran.Moddar du kan du inte spela online på xbox360
↗ till inläggetaa men dåså det kund du väl sagt innan xDJo, herregud. Killen ska modda sitt "skal" inte mjukvaran.
ska beställa det snart skickar bilder när jag är klar [稀饭]
↗ till inläggetvet bara inte vad jag ska söka på, jo jag har hittat detta för att göra ett hål med plexiglas men är det bra, som du vet har jag xbox slim, cutter tool , plexiglass "x-ray"
Rekommenderar att du köper dessa produkter faktiskt!
Ska köpa min kusins xbox arcade (rrod) och ska fixa det sen ska jag köpa blu air flow och blue fan och kanske ett sånt där plexiglas vi får se...Kommer inte att modda mitt slim är rädd om jag förstör något i den;)
Du, har det Xboxet nyaste dashboardet? Om inte så kan du JTAGa och få jävligt kul med det ;)
mm tänkte samma sak , men ska precis köpa en dator+wow battle chest+antivirus:D
Behöver veta hur man "strippar" ner xbox 360 modekortet och göra den mindre ,
ta bort alla fläktar och sätta dit vatten kylning, Bra idé?
Hmm... För att göra ett moderkort mindre krävs det nog MYCKET erfarenhet! Så jag rekommenderar att du absolut inte gör det för ditt eget bästa! Men vattenkylning.... Det skulle du däremot kunna prova på! Tror nog jag också ska pröva på det....
Man kan inte göra ett moderkort mindre, han menade bara att strippa ner xboxet till moderkortet. Enligt mig är det slöseri med vattenkylning. Om ljudnivån stör dig borde du väl bara kunna skaffa tystare fläktar i så fall?
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in