💬
Logga in
Fuska.se

Skit Också!

8 svar · startad

Nivå 0 · Nykomling
Trådstartare #1

Ahopp, då var det dags igen. Denna gången har jag precis bytt chassi. Jag skruvade isär den gamla datorn och dammade av alla delar innan jag satte in dom i den nya. Bytte från ett antec skeleton till ett fractal design define r4. Skitnöjd utseendemässigt och praktiskt. Men. Efter att jag kopplat allting (exakt som det var innan (nåja, nästan)) och försöker starta min skapelse så händer absolut ingenting. Först trodde jag att jag glömt koppla i powerknapparna till chassit så nör jag skulle undersöka detta upptäckte jag att den gröna lampa som alltid lyst innan när det har gått ström till moderkortet nu var släckt. Det är ett ca 2 år gammalt moderkort som kostade en ganska stor summa när jag köpte det. Ett asus M4A89GTD PRO/USB3. Socket am3. Mycket tacksam för hjälp!

 

P.S. Kan kanske lägga upp en bild senare.

Nivå 13 · Mästerfuskare
#2

kortslutning mot chassit eller liknande? Kolla om det går ström genom chassit. Det kan "läcka" lite ström utan att dem märks direkt fysiskt.

Nivå 0 · Nykomling
Trådstartare #3

Hur? Alltså hur kollar jag det?

Är osäker men en kompis påstod att det inte alls är bra att använda magnetiska skruvmejslar även om datorn är strömlös när man jobbar med den. Gjorde nämligen det... Har iaf alltid gjort det innan utan problem.

Nivå 6 · Fuskare
#4

Har du använt moderkortsdistanserna? Var du statiskt urladdad innan du började?

 

Det går även utmärkt att använda magnetiska skruvmejslar då det inte är tillräckligt stark magnet idom för att förstöra något.

Nivå 0 · Nykomling
Trådstartare #5

Jag har inte använt moderkortsdistanserna... Kan det vara det som är problemet?

Ja, jag var statiskt urladdad.

 

Nivå 6 · Fuskare
#6
↗ till inlägget

Jag har inte använt moderkortsdistanserna... Kan det vara det som är problemet?

Ja, jag var statiskt urladdad.

Om man inte använder moderkortsdistanserna kortsluts moderkortet, prova sätta fast moderkortet med dom. Har du otur har du bränt moderkortet.

Senast ändrad:

Nivå 0 · Nykomling
Trådstartare #7

Men det låter ju hemskt trevligt :/ jag ska testa detta så fort jag kan. Just nu är jag och datorn på skilda vägar x)

Men tack så mycket för hjälpen. Hade faktiskt helt glömt distanserna...

28 Oct 2012
Nivå 9 · Veteranfuskare
#8
↗ till inlägget

Om man inte använder moderkortsdistanserna kortsluts moderkortet, prova sätta fast moderkortet med dom. Har du otur har du bränt moderkortet.

En gång råkade jag placera en lekkrets på kretskort på diskbänken, då gnistrade det till ordentligt och man såg hur det rykte! xD Ingenting jag gör igen. Den vart ordentligt bränd men som tur var fungerade kretsen fortfarande på något sätt. :P
Nivå 13 · Mästerfuskare
#9
↗ till inlägget

Hur? Alltså hur kollar jag det?

Det jag märkte på min dator var att när jag la handen på chassit på lite olika ställen (särskilt baksidan) och sen andra handen på min externa hårddisk som var igång och inkopplad och som hade ett metallhölje kände jag hur det gick ström genom kroppen. En svag känsla av kontinuerligt, stickande obehag. Lustigt nog försvann det av sig själv efter ett tag.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in