💬
Logga in
Fuska.se

Får Man Skicka Fm Till Dold.se-användare Om Man Själv Är En?

3 svar · startad

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #1

Frågan är om det finns ett undantag från regeln ang att man inte får skicka FM till användare på samma IP om dom sitter på ett stort nätverk typ www.dold.se ?

 

Hur ska man annars veta om en viss person har dold.se om man tex skickar betalning för tävling eller liknande?

 

>> www.dold.se är en VPN-tjänst där alla användare delar på IP 213.132.125.46

 

 

Detsamma om man sitter på samma skola eller liknande. En del skolor har över 1000 användare som kör genom samma gateway och får samma IP.

 

 

Skulle man inte kunna göra så att det är låst på så vis så att det inte går att skicka FM till en användare med samma IP, på så sätt så behöver man inte kolla upp om personen sitter på samma nätverk eller liknande.

Nivå 3 · Lärling
#2

detta ska nog vara i fuska.se (även om det handlar om fuskamynt) skulle jag tro

(anmälde pågrånd av att mod ska flytta den, inte för att den bröt mot en regel ^^)

Senast ändrad:

15 Apr 2008
Nivå 15 · Mästerfuskare Moderator Moderator
#3

Flyttar till rätt forum.

Nivå 41 · Överlegend Bossen Admin
#4

Du kan skicka till andra med samma IP då vi kollar på fler än saker än enbart IP. T.ex. så ser vi ju att IP:t tillhör dold.se och då behandlar det därefter.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in