Har några till frågor:
1. Vad kan man göra på Playstation Store förutom att ladda ner demos?
2. Hur fungerar internet på Ps3? Alltså när man surfar på vanliga internet.
Har några till frågor:
1. Vad kan man göra på Playstation Store förutom att ladda ner demos?
2. Hur fungerar internet på Ps3? Alltså när man surfar på vanliga internet.
barnbidraget försvinner väl efter gymnasiumet :P?..
1. köpa ps1/ps2/ps3/psp spel, eller bara köpa tilllägg, ladda ner demos.
Och man kan ju köpa spel som bara kommer till psstore också, Se på trailers, Bilder, Ta hem screenshots och bakrundbilder man kan ha på xmb (menyn för ps3)
2. Det funkar bra, om man har ett usb-tagentbord (funkar i princip med alla om den bara har ett usb), och en usb-mus så är det som att sitta vid datorn.. =)
1. Hur många Ps1 och Ps2 spelf inns det ungefär?
2. Hur betalar man för dom? Måste man betala genom kreditkortet eller kan man köpa några poäng man betalar med?
man kan ju ha "vanligt" kort också, lixom.
men förövrigt så vet jag inte vad kreditkort är precis., är det sånt kort så att man kan köpa allt, sedan så tas de från kortet så kan man ha annat kort också.
1. Hur många Ps1 och Ps2 spel finns tillgängliga för nedladdning ungefär?
Gillar du GH-spelen? Jag såg att du hade både tvåan och trean, och om du är trött på dom så skulle jag personligen inte sälja mitt Xbox och byta mot ett PS3 (vilket jag redan har gjort en gång, haha :P ) , utan jag hade köpt Rock Band, kort och gott, med alla instrument. Rock Band tröttnar man inte på lika fort när man kan både sjunga, spela, bas, trummor och gitarr, det är snyggare än alla GH-spel och roligare turné. Turnen tar väääldigt lång tid att slutföra, och man kan ladda ner låtar från Marketplace och spela även dom i turnén.
jag bytte mitt 360 Elite mot ett PS3 60 Gig och jag ångrar det, för det första för att det finns det fler spel till 360 som är riktigt bra ( Gears Of War, Bioshock (kommer snart till PS3 också) Fable III, Oblivion med alla roliga nedladdningsbara grejer som Mehrunes Razor, GTA IV med downloadable content, och snart kommer även Gears Of War 2), det allra goaste skkulle ju vara att ha bägge två, ska själv köpa ett 360 igen, men om man inte kan det skulle jag personligen välja ett 360 tillsammans med ett Wii :) . men det är bara en smaksak, vad man gillar för spel etc etc.
PS3 är ju skitbra att kolla Blu-Ray, om man har projektor blir grafiken bättre, tillsammans med Logitech DiNovo Mini funkar det jättebra att surfa på den, och bättre spel beroende på vad man tycker om.
Välja själv är det enda du borde göra, inte gå på andras åsikter.
Har du lust att byta ditt Ps3 med spel mot mitt Xbox 360 Premium?
Xbox 360 Premium - Kvitto, garantin går ut 09/11-08.
3 Handkontroller (2 original (2 köpta 09/11-08 och 1 köpte i vintras/våras))
1 Headset (köpt 09/11-08)
1 Xbox Live Vision Camera - Kanske kvitto (köpt i vintras).
Pes08 - Kanske kvitto (köpt 09/11-08).
BF:BC Gold Edition - Kvitto (köpt på realsedagen).
Skate - Kanske kvitto (köpt i våras).
Gta Iv - Kvitto (köptpå realesdagen).
GH2 + gitarr - Ska ha kvitto (köpt i somras).
GH3 + gitarr (köpt i julas)
;)
Jag har hittat ett PS3 (vitt + vit kontroll) + Rock Band för 5000 kronor på blocket.
jag visste inte att det fanns vita ps3n redan, måste vara japanskt eller ånt :S
Japp, tror det iaf.
↗ till inläggetHar du lust att byta ditt Ps3 med spel mot mitt Xbox 360 Premium?
Xbox 360 Premium - Kvitto, garantin går ut 09/11-08.
3 Handkontroller (2 original (2 köpta 09/11-08 och 1 köpte i vintras/våras))
1 Headset (köpt 09/11-08)
1 Xbox Live Vision Camera - Kanske kvitto (köpt i vintras).
Pes08 - Kanske kvitto (köpt 09/11-08).
BF:BC Gold Edition - Kvitto (köpt på realsedagen).
Skate - Kanske kvitto (köpt i våras).
Gta Iv - Kvitto (köptpå realesdagen).
GH2 + gitarr - Ska ha kvitto (köpt i somras).
GH3 + gitarr (köpt i julas)
;)
naah, jag tänker ha kkvar mitt PS3 som Blu-Ray spelare ändå, även om jag köper Xbox 360 :)
2 nya frågor :) :
1. Kan man spela Ps1 spel på Ps3, syftar på 40/80gb-verisonen då?
2. Kan man ladda ner Doom (1) från Playstation Store?
1. ja
2. ingen aning.
↗ till inlägget2. ingen aning.
Om du kollar det får du 50fm.
jag skulle sälja xb360 occ köpa ps3 men 360 har är väldigt kul det med :)
↗ till inlägget
jag kan göra det gratis :P
↗ till inläggetjag skulle sälja xb360 occ köpa ps3 men 360 har är väldigt kul det med :)
Det beror vad man tycker ^^
Kan du kolla det då?
Hur betalar man för saker på Playstation Store? På Xbox Live så köper man ju Microsoft Poäng man betalar med. Betalar man med kort på Playstation Store eller har man liknande poäng som Microsoft har?
På PS3 så registrerar du dig. Du gör ett onlineaccount, jag heter tex ThaNooB. Så kan du gå in på ditt konto och fixa så står det tex att du ska fylla i om du använder Visa, Mastercard osv.
Med andra ord så betalar du med pengar från kontot.
Eller jag är inte säker alls, har inte gjort det än. Ska köpa Ratchet and Clank nästa vecka där.
↗ till inläggetPå PS3 så registrerar du dig. Du gör ett onlineaccount, jag heter tex ThaNooB. Så kan du gå in på ditt konto och fixa så står det tex att du ska fylla i om du använder Visa, Mastercard osv.
Med andra ord så betalar du med pengar från kontot.
Eller jag är inte säker alls, har inte gjort det än. Ska köpa Ratchet and Clank nästa vecka där.
du väljer hur mycket pengar du vill stoppa in, från ett kort. där du får skriva en massa. beror på kortet.
Det nya ratchet and clank kommer till skiva så du vet thanoob, men bara i europa
Okej, vad kommer det kosta?
Det kommer väl kosta 200 kronor eller nåt sånt? Borde inte kosta mer än på PS Store, kanske mer för att de trycker på Blu-Ray. Vem vet...
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in