💬
Logga in
Fuska.se

Nya Regler

5 svar · startad

Nivå 41 · Överlegend Bossen Admin
Trådstartare #1

§3.9 och §6.3, antar att §3.9 saknades så den ingick i andra regler förut vilken inte gjorde den lika solklar som den är nu. Tråkigt dock att den ens skall behövas men men.

 

http://www.fuska.se/forum/index.php?act=boardrules

Nivå 10 · Veteranfuskare
#2

§3.9 och §3.2 är väll i grund och botten sågott som samma regel?

Och har du någon konkret exempel på §3.9 som åstakommits på sistone?

Senast ändrad:

Nivå 41 · Överlegend Bossen Admin
Trådstartare #3

Sant att de är väldigt lika dock med ett undantag. Meningslösa inlägg som för att "posthunta" kan vara svåra och motivera enligt §3.2.

 

Tänker på trådar där någon ställer en fråga hur man löser något i spel X och sedan kommer en person och frågar vad X är för spel. Hans inlägg kan ses som relevant till själva tråden men inlägget i sig är meningslöst och tillför inget för trådstartaren och då är §3.9 enklare och tillämpa. Kanske inte bästa exemplet men ändå ett exempel.

 

Så vid meningslösa inlägg så är det bara och välja den regel som passar bäst. §3.9 kan många gånger göra att man slipper få onödiga PM från medlemmar som undrar om varför de fått en tillsägelse/varning.

Nivå 12 · Mästerfuskare
#4

Tack, jag tycker det behövdes, för det är så j*vla många som whinar.

27 Aug 2008
Nivå 15 · Mästerfuskare Moderator Moderator
#5

Oki, kan vara bra med lite nya regler :)

 

Förresten, hur går det med uppdateringarna av sidan, kommer det mer grejjer eller är det klart för nu? Antar att du har mycket att göra, spelar inte så stor roll, bara lite nyfiken.

 

 

28 Aug 2008
Nivå 41 · Överlegend Bossen Admin
Trådstartare #6

Allt är klart för den här gången. Det blev mest uppdateringar under ytan.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in