💬
Logga in
Fuska.se

Crysis Genväg

6 svar · startad

Nivå 5 · Fuskare
Trådstartare #1

Idag formaterade jag om min dator. Men när jag installerade Crysis, så antingen missade jag eller så kom det ingen "Create a desktop icon"-meddelande när jag installerade det. Hur får jag fram en genväg till spelet på skrivbordet?

 

När det inte finns någon genväg så vet jag inte ens hur man startar det.

Nivå 8 · Veteranfuskare
#2

Gissar på att du använder XP eller Vista.

 

Gå in på den här datorn, eller bara Dator i Vista. Välj den lokala disken där ditt Crysis är installerat. Oftast har man bara (C:) och (D:). Gå in på Program/Electronic Arts/Crytek/Crysis/Bin32 och där finns en fil vid namn Crysis eller Crysis.exe som startar spelet.

Nivå 5 · Fuskare
Trådstartare #3

Jag har 64-bit OS, ska jag då gå in på Bin64? Där finns ingen Crysis.exe.

Nivå 5 · Fuskare
Trådstartare #4

Ingen?

#5

Tryck på "Start" och ta alla program och gå till crysis och högerklicka på den grejen där du startar spelet och tryck på "Kopiera" och nu så klistrar du in på skrivbordet :)

Nivå 8 · Veteranfuskare
#6
↗ till inlägget

Jag har 64-bit OS, ska jag då gå in på Bin64? Där finns ingen Crysis.exe.

Där ska finnas en .exe-fil i den mappen. I min mapp heter den bara "Crysis". Leta lite istället för att fråga direkt?

Senast ändrad:

Nivå 5 · Fuskare
Trådstartare #7

Jag hittade en som heter Crysis. När jag tryckte på den, så startade spelet, fast i "liten skärm" det var inte fullskärm.

 

Nu blev det fullskärm :D Men iaf, finns det nåt sätt att fixa så att "funktionsväljaren" ser ut så här? http://www.gametrailers.com/player/16080.html PS. Spola fram till ca 1.39 i filmen.

 

Jag är trött på den vanliga.

Senast ändrad:

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in