💬
Logga in
Fuska.se

Meddelande, Kan Man Lita På Den?

12 svar · startad

Nivå 4 · Lärling
Trådstartare #1

Hej! Loggade precis in på MSN och fick ett offline meddelande vid emailet: [email protected]

 

Såhär skrev dom: Windows Live Messenger Service-personalen säger:

Viktigt servicemeddelande: Som en del av en systemuppgradering måste du ändra din e-postadress till att fortsätta logga in på Windows Live Messenger Service.

 

För att försäkra dig om att din åtkomst inte är blockerad och för mer information, gå till http://support.microsoft.com/gp/Messenger/sv

 

Är det nån som försöker lura mig?

 

EDIT: Vet inte varför det blev 2 trådar.

Senast ändrad:

Nivå 2 · Novis
#2

gör inte 2 trådar...

 

EDIT: så den andra är borta ;)

Senast ändrad:

Nivå 4 · Lärling
Trådstartare #3

Sorry, blev nåt fel där.

8 Apr 2009
Nivå 3 · Lärling
#4

Har också fått ett sånt, men inte helt säker på vad man ska göra (?)

Nivå 16 · Legendfuskare
#5
http://support.microsoft.com/gp/Messenger/sv är ju inte fake, förmodligen bara nån löjlig uppgradering från microsoft, du kan ju läsa vad som står där om du vill men jag struntar i det tills vidare.
Nivå 9 · Veteranfuskare
#6

Jag brukar vara inne varje dag på MSN, men jag har aldrig fått något meddelande från Microsoft eller något där det står något sådant.

Nivå 4 · Lärling
#7

Inte jag heller ?

 

Kan vara rätt länk ( microsoft ) men det också ta dig till en annan sida när du trycker på den.

 

Nivå 16 · Legendfuskare
#8

Jo men kolla på http://support.microsoft.com/gp/Messenger/sv det är en helsvensk sida som förmodligen finns på alla världen språk, inte fake.

 

Däremot skulle länken kunna gått nån annan stans i mailet du fick.

Nivå 7 · Fuskare
#9

Jag har bara sluddrat igenom texten på sidan. Det verkar som om dom ska försöka få folk att gå över till live.

Jag förmodar att alla som fått meddelandet sitter med en hotmail adress och alla som inte fått meddelandet sitter med en live adress. Själv har jag inte fått nått meddelande och sitter med en live adress. Men kan logga in med min hotmail och se om jag får något där.

#10

Jag har Hotmail adress Men har inte fått något sånt email.

Nivå 7 · Fuskare
#11

Har kollat och har inte fått något.

Men har där emot fått något från någon scammer. Kommer inte ihåg mejladressen. Men det var abslout inte Microsoft...

Nivå 9 · Veteranfuskare
#12

Nu när jag loggar in på Hotmail blir det fel, är detta på grund av någon uppdatering?

 

Det fungerar dock att logga in på MSN.

 

Så, nu fungerar båda. Måste ha varit något temporärt fel.

Senast ändrad:

Nivå 16 · Legendfuskare
#13

Jag kommer in på mina mail samt msn med hotmail adress

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in