💬
Logga in
Fuska.se

Rekommenderad Budget För Hemmabygd Speldator

3 svar · startad

Nivå 2 · Novis
Trådstartare #1

skulle gärna vilja ha bra budgetråd för en bra speldator som ska hålla några år och vad jag ska lägga mycket pengar på och vad jag ska lägga lite pengar på. Samt lite ekonomiska råd för någon som har en inkomst på ~200 kr/måndaen för att jag inte ska vänta typ 2 år innan jag har råd

Nivå 16 · Legendfuskare
#2

För 6-7000 får du väl en som klarar alla spel på bra inställningar, min är ett halvår gammal och kostade 7k och flyter på fint.

 

Kolla in http://www.fuska.se/forum/Mounadens_Datorp...a_-t118527.html lite outdated iofs.

Nivå 6 · Fuskare
#3

Om du bara har en inkomst på 200kr/månaden så får du seriöst vänta 3-4 år, och då är det om du inte spenderar en enda krona.

2 Oct 2009
Nivå 3 · Lärling
#4

jag tror det skulle gå på en 7,8 tusen om du villl ha en riktig värsting. och din inkomst, du är en 10 åring som får 200 i månadspeng eller hur?

jag rekommenderar att du pratar med mamma och pappa om detta och lyssnar på vad dom sätter för max gräns på kostnaden.

Senast ändrad:

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in