💬
Logga in
Fuska.se

Är Anti-virusprogram Överskattade?

6 svar · startad

Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #1

Jag har hört om en del folk som aldrig haft ett enda anti-virusprogram, men ändå aldrig haft ett virus. Är det bara tur?

Nivå 7 · Fuskare
#2

Hur vet dom att dom aldrig haft virus om dom inte har något av?

Nivå 6 · Fuskare
#3

Jag vet som sagt om jag inte har virus, men jag har inget Anti-Virus skydd häller... men jag har inte haft några problem... alltså tror jag att jag inte har virus... w/e.

Nivå 7 · Fuskare
#4

Man har då klart större chanser att få virus om man vistas på riskfyllda sidor

tpb etc

, så det handlar självklart också om vad man gör på datorn.

Nivå 9 · Veteranfuskare
#5

Hade AVG för några år sen, fick aldrig virus och sen uppdaterade dom med någon ny äcklig funktion som skannade datorn hela tiden och saktade ner min massor, kunde heller inte stänga av den funktionen så jag avinstallerade det och har aldrig haft virus sen dess (eller innan).

 

Om du vet vad du håller på med när det gäller mjukvara så får du i regel inte virus.

 

Som någon ovan sa så kan piratkopieriade spel och liknande medföra stora risker, så att tanka från dåliga/okända "teams" kan vara en dålig idé. Och för guds skull, googla inte efter cracks/keys. Slutar sällan bra.

Senast ändrad:

Nivå 3 · Lärling
#6
↗ till inlägget

Jag har hört om en del folk som aldrig haft ett enda anti-virusprogram, men ändå aldrig haft ett virus. Är det bara tur?

Det beror på vad man gör med datorn. Själv har jag inget antivirus skydd men jag har klarat mig bra. Jag laddar ofta ner körbara filer/program från Internet men jag skannar de alltid på Virustotal.com och ThreatExpert.com. Om jag inte har tid att vänta 10 minuter på resultatet från ThreatExpert kör jag filen/programmet i ett program som heter Sandboxie. Sandboxie kör programmen i en såkallad "sandlåda" för att förhindra att några ändringar görs på systemet. Dock har jag haft virus en gång, (Antimalware Doctor) men det fick jag av skitprogrammet Java. Jag besökte en sida som hade en "Java-Driveby". Det är ett insticksprogram som körs i webbläsaren om du har Java installerat, du märker ingenting men det ladddar automatiskt ner och kör viruskaparens program. Efter att jag formaterade datorn installerade jag ThreatFire. Det är säkert det bästa antivirus programmet som finns. Istället för att skanna körbara filer/program innan de körs gör ThreatFire motsatsen. ThreatFire bevakar alltid processer för att förhindra att de skadar datorn. Om en process försöker ladda ner en fil och köra den förhindrar ThreatFire det och visar ett varningsmeddelande. Då får man information om vilket program eller process som försökte ladda ner filen och varifrån filen kom ifrån. Man kan då välja mellan att avsluta processen eller att forstätta körningen av programmet och tillåta den att ladda ner filen från Internet och köra den. Jag kör ThreatFire med högsta säkerhetsinställningarna och jag varnas så fort något program försöker köra nedladdade filer, skapa registernycklar, öppna portar m.m.

ThreatFire och ThreatExpert ägs av samma företag så det är också möjligt att analysera filer/program i ThreatFire. Det bästa sättet att skydda sig mot virus, trojaner och RAT's är att använda sunt förnuft och vara försiktig. Det finns nog inget antivirusskydd som är "bäst".

Senast ändrad:

Nivå 8 · Veteranfuskare
#7

Har inte använt tills Nod32 tappade sin mening med att använda programmet.

 

Ärligt talat är hjärnan det bästa man kan använda.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in