Jag har köpt en headset med mikrofon från logitech. Det kommer ljud och allt men, jag kan inte använda den på program som InternetCall, vad ska jag göra?
Mikrofon/headset?
Inställningar på programmet?
Den är inte med i inställningar, det följde aldrig med en installationsdisk.
Har du kollat så att Internetcall är inställd på hörlurarna?
vad är det för anslutning på headsetet? USB eller vanlig 3,5 (hörlurspropp)?
↗ till inläggetDet är vanlig hörlurspropp. Förr använde jag Webbkameran (USB) och det funkade utmärkt, men jag vet inte vad problemet är nu.vad är det för anslutning på headsetet? USB eller vanlig 3,5 (hörlurspropp)?
Fungerar micken vanligt men inte på InternetCall menar du?
Om det inte kmr nåt ljud alls i något program, kan det vara att du antingen måste slå på micken manuellt eller höja ljudet i din input.
Det borde vara två kablar, en rödråsa och en grön har du stoppat in båda?
Rödråsa = Mic.
Grön = Hörlur.
↗ till inläggetJag har stoppat i båda och de funkar när jag tänder på och pratar, men inte i något program. Vet någon var jag kan skaffa ett installationsprogram för det? Jag har redan tittat på Logitechs hemsida.Det borde vara två kablar, en rödråsa och en grön har du stoppat in båda?
Rödråsa = Mic.
Grön = Hörlur.
Har du tittat att inte microfon-volymen är avstängd.
Den är ofta det av sig själv så det inte hörs massa brus när man tex. spelar.
Nej, den är inte det. När jag inte håller på med att prata har jag den såklarat avstängd av samma anlednnng som dig. Då förstår du att micen fungerar men inte med något program (exklusive ljudinspelaren).
saker med vanlig 3.5 anslutning (hörlurspropp) behöver inget program, det enda du behöver är ett ljudkort vilket du förmodligen har, antingen löst eller intergrerat på moderkortet. men det är inte säkert att det är rätt inställt, problemet ligger förmodligen i Internet Calls inställningar, eller i windows sådana. kolla så att ljudkällan in är inställd på ljudkortet i programmet, är det det så får vi börja felsöka windows istället.
Mikrofonen krånglar, det kan inte användas i något program har jag märkt. Men när man tänder på och pratar så kommer det ljud, men inte i samband med något chattprogram (MSN t.ex.).