💬
Logga in
Fuska.se

Pc Delar ?

7 svar · startad

Nivå 2 · Novis
Trådstartare #1

byta moderkort på hp.

 

Hej. jag har köpt en begangnad hp dator. och nu undrar jag om man kan byta moderkort till nvidias ??. och hur gör man då ??. det här är datorn HP pavilion d 1182.se

 

 

är det ingen som kan hjälpa mig ??.

Senast ändrad:

Nivå 9 · Veteranfuskare
#2

vad är det för sorts dator, bärbar eller stationär? hittade inte så mkt info på google nämligen...

Nivå 2 · Novis
Trådstartare #3
↗ till inlägget

vad är det för sorts dator, bärbar eller stationär? hittade inte så mkt info på google nämligen...

 

det är en stationär dator.om du går in på hp och skriver d 1182.se så hittar du mer.

17 May 2006
Nivå 7 · Fuskare
#4

Vad jag vet så kan man byta moderkort på de flesta stationära datorerna, men jag har en fråga; vad är det för fel på ditt nuvarande moderkort? :huh:

18 May 2006
Nivå 2 · Novis
Trådstartare #5

Det är inget fel på mitt nuvarande jag vill bara ha ett med SLI. Eller vad tycker ni ?? man ska göra ??.

22 May 2006
Nivå 3 · Lärling Baron
#6

Skaffa ny dator istället eftersom att det formodligen är både lättare och billigare, och framför allt möjligt.

23 May 2006
Nivå 2 · Novis
Trådstartare #7

ville bara säga att det fungerade bra. det blev asus P5ND2-SLI Deluxe Moderkort.

 

Men nu har jag ett annat problem fläktarna låter som *** vad ska man göra då ??.kan man ändra något på moderkortet för att fläktarna ska gå tystare ??. tacksam förhjälp

Senast ändrad:

24 May 2006
Nivå 7 · Fuskare
#8

Jag har hört att det finns ett program som gör att fläktarna låter tystare, kommer dock inte ihåg varken namnet eller adressen på programmet.

 

Sedan läste jag om ett jättebra tips i Datormagazin att man kan isolera chassit så att man inte hör lika mycket utanför.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in