Tja alla... Jag behöver lite hjälp..
Det är så att jag har Valve Hammer Editor, och jag vill edita De_inferno... Hur gör jag?
Snälla hjälp mig..
Tja alla... Jag behöver lite hjälp..
Det är så att jag har Valve Hammer Editor, och jag vill edita De_inferno... Hur gör jag?
Snälla hjälp mig..
Det är olagligt att edita andras banor! Valve har faktiskt © på dem!
varför har vissa gjort typ _extended då ? de får väl inte göra så isf
ja, men de har säkert gjort banan själva.. för att edita orginal bana är olagligt om valve inte har godkänt det!
Du får inte ta deras bana och t.ex göra att. Istället för lådor så är det lampor.
Du måste göra banan själv.
Men han kan ju ta bort allt utom Bomb plats A/B å göra det till en aim bana.. Byta naim till Aim_bombinferno, eller något.. Då är det inte samma bana..
↗ till inläggetMen han kan ju ta bort allt utom Bomb plats A/B å göra det till en aim bana.. Byta naim till Aim_bombinferno, eller något.. Då är det inte samma bana..
Så får man inte göra utan Valves tillstånd! Du måste göra banan själv ifrån grunden i annat fall!
Asså, f*n vad många olagliga banor jag sett under den tiden jag spelat CS. :o
de_dust2_long, tex.
de har tagit bort allt utom bombplats A och longen. :/
Tror knappast att den är olaglig.
Nu vet jag inte riktigt hur det står till, men jag tror det är något sånt här.
Det är tillåtet att använda program som gör om .bps till en valve hammer fil.
Det är alltså tillåtet att öppna andra banor i valve hammer för att t.ex kolla texturer och enitys.
MEN, du får inte kopiera banan, döpa om den och säga att du gjort den.
Dock är det nog tillåtet om du ändrar det mesta, och kanske bara tar delar som t.ex en port på dust2.
Copyright betyder väl att man inte får kopiera banan, men om man kopierar den men inte sparar kopian utan gör om den så är den laglig.
Copyright betyder att det är deras! det är därför att om man gör banan helt själv och Sedan lägger till det man vill lägga till är lagligt!
Men förklara hur han ska göra, han undrar inte om det är olagligt lr inte och så länge han inte spelar eller visar den offentligt är det inte olagligt... !
↗ till inläggetMen förklara hur han ska göra, han undrar inte om det är olagligt lr inte och så länge han inte spelar eller visar den offentligt är det inte olagligt... !
Det är fortfarande olagligt men han gör då så att ingen ser vad han gör..
de_inferno måste väl vara sparad som en fil nånstans i program/steam lr nån annan mapp.
Leta reda/sök efter den filen, och försök öppna den med valve hammer editor...
Vet inte va de e för program, så ja kanske e helt ute o cyklar.
Det finns ett program som heter BSPtwomap.
Personligen tycker jag det fungerar hyfsat, men efter du gjort om .bsp-filen till en .rmf-fil blir banan helt knas, men syns ändå. Om du inte har rätt texturer blir banan helt vit, och väggar och sånt delas upp i små, kantiga delar. Programet fungerar annars utmärkt om du nu vill titta hur en bana se ut eller kopiera en del.
Programet finns att ladda ner här:
http://www.slackiller.com/hlprograms.htm
(scrolla ner till BSPtwoMap och tryck på bilden med smileysen)
Ändra banan, för vad kan hända?
Valve kanske kommer på dig, skickar ett mail och säger åt dig att ta bort den.
Sedan var det adjöss med det!
Du de kan fo alvarligare konsekvenser an det! Dem har ju copyright po banorna so det blir ett lagbrott. Men va f*n vem bryr sej? :visslar:
Du får säkert inte!
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in