kommer RE5 komma till game cube eller wii??
Resident Evil 5
Det kommer till ps3 och xbox 360. Ingen har nämnt något om att RE5 kommer till nintendos konsol, men om det gör det blir det antagligen till Wii eftersom GC kommer vara död i slutet av året typ.
Ja, dessutom kommer det ju en massa nya funktioner med den nya kontrollen.
Mina kompisar har bokat ps3 för en lång tid tillbacka men nu har jag också bokat det med RE5 på köpet
Men det kommer abslolut inte komma till GC ;)
Det har däremot gått ut ett officiellt meddelande att capcom jobbar med ett Resident Evil till Wii. Det har inte nämnts om det är RE5, men det lutar mer åt ett nytt Resident Evil.
↗ till inläggetmenar du at det komma ett RE6? :unsure:Det har däremot gått ut ett officiellt meddelande att capcom jobbar med ett Resident Evil till Wii. Det har inte nämnts om det är RE5, men det lutar mer åt ett nytt Resident Evil.
Låter mer som en utstickare, som Code Veronica till PS2 eller Gun Survivor spelen
Det kommer säkert komma ett RE6, men detta är som sagt troligtvis inte det. Det kommer antagligen vara som sicworld säger; en utstickare.
Jag hoppas verkligen det blir RE5 till Wii också. Orkar inte köpa ett PS3 för ett spel. Jag menar, varför göra ett spel till Xbox 360 och PS3, men inte Nintendos konsoll.
↗ till inläggetnintendo har väll inte tid att mixtra ihop något sånt?Jag hoppas verkligen det blir RE5 till Wii också. Orkar inte köpa ett PS3 för ett spel. Jag menar, varför göra ett spel till Xbox 360 och PS3, men inte Nintendos konsoll.
Kanske för att Wii är rent tekniskt underlägsen vad gäller prestanda? Men man vet aldrig, det kan ju hända. Spelet Haze (Ubisoft) kommer inte komma till Wii har de sagt nu då den har för dålig prestanda för spelet påstår dem, och det skulle väl mycket väl kunna hända för RE5 också...
↗ till inläggetJag hoppas verkligen det blir RE5 till Wii också. Orkar inte köpa ett PS3 för ett spel. Jag menar, varför göra ett spel till Xbox 360 och PS3, men inte Nintendos konsoll.
Vad menar du? Det är inte Nintendo som gör spelet, det gör Capcom. Att sedan föra över till de olika konsollerna och anpassa handkontrollen med mera kan ju inte vara så svårt för dem.