Kan man bränna DVD filmer på vanliga CD-skivor?
eller måste man ha en DVD-skiva för att bränna DVD filmer?
Kan man bränna DVD filmer på vanliga CD-skivor?
eller måste man ha en DVD-skiva för att bränna DVD filmer?
Vad låter det som >__>
Det låter ju som om det inte går men det är ju te.x en vanlig .AVI film som borde kunna brännas på CD-skiva (om den får plats)
Och sedan ses på DVD-spelare om den kan läsa CD-skivor som min DVD-spelare (& förmodligen alla andra) kan
Jag tror inte att det går.
↗ till inläggetKan man bränna DVD filmer på vanliga CD-skivor?
eller måste man ha en DVD-skiva för att bränna DVD filmer?
Nej dör att bränna en dvd film, så måste du ha en dvd skiva
Ja har kunnat bränna DVD-film på CD-skiva!!
Då har du lyckats, för en dvd film är på ca 4 gb, och en cd skiva är på 700 mb.
Det finns filmer på max 700MB! Men dock är det riktigt uselt kvalitè. Så med en sån film kan man nog bränna på en vanlig cd-skiva.
det går såklart inte. En dvd fil är ju alldedes för stor att proppa in på en liten cd skiva.
Är det inte mot lagen att bränna :huh:
↗ till inläggetDet finns filmer på max 700MB! Men dock är det riktigt uselt kvalitè. Så med en sån film kan man nog bränna på en vanlig cd-skiva.
Ja, men han sa dvd filmer <_<
Nej, det fungerar ej. Om du bränner som SVCD eller VCD så har ej storleken betydelse, utan tiden. Du kan ej bränna en långfilm på en CD-Skiva, så jag vet ej vad ni alla snackar om.
om man har en .avi film så ligger det ALLTID på max 700mb, då kan du bränna ut den på en cd skiva, kvalitén är helt som vanligt. Och Dvd (img,iso) kan bara brännas på dvd skivor eftersom att dom är 4gb.
så om jag har en .avi film som är under 700mb så går den an bränna på CD skiva för att sedan ses på DVD-spelare :huh:
& är det samma med VCD filmer?
Du måste bränna den på ett speciellt format, tex, Vcd, Svcd, DivX, men sen måste du ha en spelare som kan ta de formaten
Om eran dvd klarar att spela upp dvd rw ta det! för dom skiverna funkerar som en disket man kan ta bort filmen från skivan när man sätt filmen å brännai en ny sen mycke smartare. sparar pengar
Du kan ej ha en Långfilm på CD....Det är tiden, inte storleken när du bränner på VCD eller SVCD
ok, det jag undrade var egentligen om typen av CD-skiva spelade non roll.
alltså om det funka ifall men hade DVD-skiva med 700mb men inte om man hade CD-skiva med samma utrymme
jo det går mycket väl att bränna dvd på vanliga cdr-skivor .Dessa kallas miniDvD och är ett sätt att bränna vanlig dvd på mindre skivor.. dock så får man bara plats med c:a 15 minuter på skivan
Dessa fungerar inte på alla dvdspelare.
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in