💬
Logga in
Fuska.se

Gymmar

51 svar · startad

#41

Jag har en fråga.

Jag får alltid ont i handlederna efter träningar vi har(efter jag gjord armhävningar, dips, chins mm), och efter ett par månader nu med träningar så har det nu kännts som den är stukad någon som vet vad som är fel?

14 Dec 2007
Trådstartare #42

Du får inte slita på dina muskler. Har du träningsverk så ska du inte träna nästa dag, det tar ungefär 48 timmar för musklerna och återhämta sig. Slit inte på musklerna, när de väl är laddade igen så får du starkare lyft nästa pass och de är resultat!

#43

Det beror ju på om man kan göra 300 i rad. Om man håller en minut vardera. kan det vara lite jobbigt, men man behöver inte vila 10 min efter 10 stycken iaf..

Om man gör kanske 300 stycken. Och drar upp, håller uppe i 3 sek, osv, Då är det ju lätt.. (eller ja, lättare )

#44
↗ till inlägget

Du får inte slita på dina muskler. Har du träningsverk så ska du inte träna nästa dag, det tar ungefär 48 timmar för musklerna och återhämta sig. Slit inte på musklerna, när de väl är laddade igen så får du starkare lyft nästa pass och de är resultat!

Ja det är nog det jag tränar fotboll, innebandy, 2 pass i skolan och le parkour(som är väldigt slitande)

Jag låter aldrig min kropp återhämta sig ena veckan kan jag klara 20 chins nästa vecka bara 5 st.

15 Dec 2007
#45

Du tjänar mer på passiv träning än aggressiv.

 

Gör du 20-30 situps och vilar i 10 minuter, så får du lika mycket träning som om du skulle gjort 35-45 och vilat i 5 minuter.

 

När du tränat ett tag så når du en gräns på hur mycket dina muskler faktiskt tar åt sig, och då ska du vila ett tag och låta musklerna vila sig, sen kan du köra igen.

 

För er som vill träna magmusklerna så rekommenderar jag träningshjulet, det är bekvämt att använda, billigt och ger snabba och bra resultat. Och när du använder te.x. träningshjulet där du kommer göra samma rörelse om och om igen så blir det trist efter ett tag och du börjar känna efter hur trött du är osv- Då kan det vara bra att ha på kanske en ljudbok eller liknande på en mp3, så du har något att lägga tankarna på och låta kroppen jobba.

 

Kom ihåg att ha en regelbunden träningstid, alltså, du ska inte göra 100 situps ena dagen, 50 andra och 70 den tredje, utan kör 50 hela veckan och öka med 10 var eller varannan vecka. När du nått en bra gräns, såsom 3-400 per dag (eller mer beroende på din fysiska form), stanna där och håll på så i en månad eller två, sen kan du börja öka igen.

 

När man tränar ska man även äta mycket grönt, just för att musklerna ska kunna växa.

 

 

 

Men situps är en gammal och tråkig träningsform och jag rekommenderar träningshjulet som dessutom skonar din rygg ^^ Träningshjul finns att köpa på Hobbex (49kr) och Stadium (149kr).

Senast ändrad:

#46

Sit-ups tar inte mycket enlig mig jag har kört övningar där halva laget fått uppstötningar för det varit så jobbigt.

En vanlig söndagsträning för mig innehåller ett par hundra armhävningar.

 

#47

Ungefär hur mycket kan man träna utan att behöva äta efter, Så att inte kroppen bryter ner på musklerna? Behöver man bara äta efter hård träning eller bara de minsta lilla.

#48

Mitt schema:

 

Armar\triceps

Bröst\Mage

Rygg\axlar (eventuell mage)

Ben (eventuell mage).

#49
↗ till inlägget

Ungefär hur mycket kan man träna utan att behöva äta efter, Så att inte kroppen bryter ner på musklerna? Behöver man bara äta efter hård träning eller bara de minsta lilla.

 

ät mycket före och efter, det bästa ju :P

#50

Ja, man ska ju äta före så att man orkar med träningen, och sen efter för att kroppen ska orka bygga upp musklerna.

16 Dec 2007
Trådstartare #51

Så här är det 70 % av din tallrik ska innehålla kolhydrater innan träning och 30% protein.

Efter träningen så ska det innehålla 70% protein och 30% kolhydrater. Glöm inte vitaminer!

#52

Måndag: Armar: Diverse övningar. Bicep & triceps. (Styrka)

Tisdag: Rygg, mage, armar och överlropp (Styrka)

Onsdag: Diverse övningar. Bicep & triceps. (Uthållighet)

Torsdag: Rygg, mage armar (över och under) (Styrka)

Fredag -

Lördag: Går igenom hela kroppen (uthållighet)

Söndag: 2½h Parkour träning

 

Sen daglig träning som kan göras hemma.

 

-20 push-ups morgon och kväll.

-30 tålyft varje dag

- Stretchning av smalben

- 40st Grabber på varje hand

- 4st rolls

- 10 knäböj

 

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in