ska jag köpa kingdom hearts 1? ha spelat 2:an och den ägde..eller e nästan klar^^
tycker ni att ettan var bra?
ska jag köpa kingdom hearts 1? ha spelat 2:an och den ägde..eller e nästan klar^^
tycker ni att ettan var bra?
Du borde nog ha börjat med 1:an först! Men visst är den bra. f*n, är du KH f*n så är ettan ett måste.
↗ till inläggetDu borde nog ha börjat med 1:an först! Men visst är den bra. f*n, är du KH f*n så är ettan ett måste.
jag vet men hittade inte ettan när jag skulle köpa, var bara tvungen att spela nåt av dem^^
KÖP!
om du köper 1:an kommer du fatta storyn bättre
Ettan är mycket bättre än tvåan som jag faktist aldrig spelade ut pågrund av att det enligt mig var en stor besvikelse. Ettan är nog det bästa spelet jag någonsin spelat.
Hur långt in i 2:an spelade du?
↗ till inläggetEttan är mycket bättre än tvåan som jag faktist aldrig spelade ut pågrund av att det enligt mig var en stor besvikelse. Ettan är nog det bästa spelet jag någonsin spelat.
Ooh f*n du har missat mycket killen... mitt råd, börja spela det igen, SNABBT!
Har tyvärr redan sålt det. Spelade igenom alla världar utom Lejonkungen.
köpp ettan först
ett problem är att jag inte hittar ettan nån stanns...och mamma och pappa tillåter inte att jag köper från internet...fattar inte varf XP
Jag tycker att ettan är mycket roligare att spela än tvåan (: enda nackdelen är att det inte finns "skip scene" på den. >_<
Men tvåan känns som om själva storyn är mer "spännande", men det skulle den aldrig vart om jag inte spelat ettan först :3
Mitt råd, köp ettan (;
en annan nackdel är att man får exp av bossarna(om man nu kan kalla de för nackdel, kanske om man vill göra en low level utmaning?) och att spelet är väldigt level krävande(motståndarna är mycket svåra om du har låg level)
Motståndarna blir ju bättre samtidigt som du blir det. Slutändan är du t.o.m. bättre än de. Jag har en sparning där jag kommit till level 90 och där tål inga fiender mer än 3 slag med Oblivion, bara bossarna tål mer. Desutom får man en massa exp. T.ex. Large bodies, fat bandits och defenders tål alla 2 slag men de får man 240 exp för var vilket är ganska mycket.
Finns ingen anledning att inte skaffa KH 1. Det är ett perfekt spel som man måste köra innan man dör.
Köp ettan för att fatta handlingen i tvåan bättre ;P
Ettan är bra, men jag gillar spelkänslan i tvåan mer.
men 2an e enkel, ja får kanppt en utmaning på proud :o ja klarade sephy på proud lätt :o i ettan e de MYCKE svårare =/
Ja, det håller jag verkligen med om.
Men när man styr Sora och slåss med honom så känns det mycket bättre än i 1:an =P
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in