Tjenare! Har nyss köpt ny dator och den funkar fint. De senaste dagarna har internet dock varit fruktansvärt segt när jag är inne på vissa sidor. En del hemsidor som Google, Fuska m.fl. funkar däremot perfekt, vad är problemet? Oftast blir det bättre efetr att jag avrit inne på sidan ett par minuter.
Dessutom behöver jag ha hjälp att få bort två virusprogram ifrån datorn eftersom jag hittat ett bättre. Jag kan bara ta bort enstaka filer från programmen men inte programmen i sig. De båda antivirus programmen är Norman Antivirus och CA. När jag trycker på "Ta bort" kommer det upp en ruta där det står att man måste ha behörighet trots att jag godkänner att det tas bort. Hur får man den här behörigheten egentligen? Jag vet att det inte är bra att ha flera antivirus program samtidigt men jag har i alla fall lyckats stänga ner Norman men CA är fortfarande uppe. (AVG 8.0 är det jag använder). Det är en trialversion men om jag inte får bort skiten (programmet är skitdåligt, rekommenderas EJ, skannade cirka 700 objekt på 2 minuter medan AVG skannade över 100.000) måste jag vänta i 90 dagar vilket är lite segt. Har ingen aning om det är detta som segar ner när jag är inne på nätet ibland?
PS. Jag kan lyssna på musik, spela spel och h igång andra program utan några problem, det är alltså bara internet. Jag använder Windows Vista Premium och Internet Explorer 8.0.