Jag tycker vi släpper det här nu, har ändå inget med tråden att göra. Om någon vill fortsätta diskutera den frågan skapa en tråd om det =)
Och World of Warcraft är World of Warcraft ;) om du fattar vad jag menar.
Jag tycker vi släpper det här nu, har ändå inget med tråden att göra. Om någon vill fortsätta diskutera den frågan skapa en tråd om det =)
Och World of Warcraft är World of Warcraft ;) om du fattar vad jag menar.
↗ till inlägget<br />Jag tycker vi släpper det här nu, har ändå inget med tråden att göra. Om någon vill fortsätta diskutera den frågan skapa en tråd om det =)<br /><br />Och World of Warcraft är World of Warcraft <img src="style_emoticons/default/wink.gif" style="vertical-align:middle" emoid=";)" border="0" alt="wink.gif" /> om du fattar vad jag menar.<br />
World of Warcraft må vara World of Warcraft men det är fortfarande ett PC spel.
( jag tycker förresten att det är bättre att det blir lite diskussion än att tråden dör ut. )
Tror många fått det här om bakfoten. Mycket sant produceras det mindre pc-spel än tidigare men detta beror inte på att pc är något som glappar i spelkedjan, tvärtemot är det egentligen pc som står överst eftersom mer eller mindre alla spel faktiskt görs på en dator. Problemet skyller vi istället på ekonomikrisen som många företag genomgår för tillfället och får ungefär alla företag att söka större publik, därav konsolerna.
↗ till inläggetJa, PC kommer alltid stå överst på teknologin och hårdvara.Tror många fått det här om bakfoten. Mycket sant produceras det mindre pc-spel än tidigare men detta beror inte på att pc är något som glappar i spelkedjan, tvärtemot är det egentligen pc som står överst eftersom mer eller mindre alla spel faktiskt görs på en dator. Problemet skyller vi istället på ekonomikrisen som många företag genomgår för tillfället och får ungefär alla företag att söka större publik, därav konsolerna.
Egentligen är konsoler datorer.. (Allafall PS3an)
Xbox 360 är ganska mycket mer lik en dator än PS3.
↗ till inläggetVerkligen? Förklara :)Xbox 360 är ganska mycket mer lik en dator än PS3.
Alltså en PC. Som man spelar på. Ganska obvious p.g.a. Microsoft. Sony hittar ju på massa komplicerade komponenter till PS3.
Skulle du vilja nämna ett par exempel av dessa komplicerade komponenter? Dessutom tycker jag det fungerar fint att spela på ett Ps3 också.
Vafan dillar du om? Alla komponenter är komplicerade, därför är det skitsvårt att utveckla spel till PS3, du kan fråga vilken utvecklare som helst. Om du nu inte vet vilka komponenter som finns i Playstation 3 (döh), så får du väl kolla upp det någonstans, förslagsvis här.
Wat? Jag har aldrig sagt att det inte fungerar att spela på PS3.
↗ till inläggetAa det stämmer. Men du vet säkert redan som vanligt, men man kan ju fixa så sin PS3 får linux och sådant crap :PAlltså en PC. Som man spelar på. Ganska obvious p.g.a. Microsoft. Sony hittar ju på massa komplicerade komponenter till PS3.
Går säkert på Xbox 360 med. I dont know :)
Vad vitt jag förstått så har Microsoft nekat mycket sånt där, antagligen för dem inte vill sluta sälja sina egna programvaror... Sony har dock gjort mer eller mindre tvärt om och ps3 får ju mer eller mindre användas hur man vill; installera programvaror, byta hårddisk och något mer media snäll vid användning av minnen osv.
↗ till inläggetHmm... man kan tänka att du dissar webbläsaren till ps3... jag tycker dock 360är lite väl komplicerad gämnfört med ps3.↗ till inläggetVerkligen? Förklara :)Xbox 360 är ganska mycket mer lik en dator än PS3.
ok, var inte elaka mot mig nu.... :rolleyes:
↗ till inläggetSkulle du vilja nämna ett par exempel av dessa komplicerade komponenter? Dessutom tycker jag det fungerar fint att spela på ett Ps3 också.
Cell proccesorn
Eftersom Sony valde att försöka sig på nya saker tycker inte jag de är rätt av lata utvecklare att trash talka ps3.
Fast de var dåtid. Nu är det mycket "mindre svårt" för utvecklare att tillverka på ps3.
Förändringar är positivt. Blu-ray for the win :)
Crysis 2 bekräftat för Xbox 360, PS3 och PC =)
↗ till inläggetCrysis 2 bekräftat för Xbox 360, PS3 och PC =)
Yay! ... eller? :huh:
Så länge jag kan köra spelet!! :P
↗ till inläggetJa om inte PS3 versionen failar lär jag köpa den. Då min dator sorgligt nog inte klarar av Crysis 2, skulle jag tro.↗ till inläggetCrysis 2 bekräftat för Xbox 360, PS3 och PC =)
Yay! ... eller? :huh:
Så länge jag kan köra spelet!! :P
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in