Tjena!
Jag har börjat fundera på att skaffa Windows 7. Men är det värt det? Är det bättre än Vista? Vill ju inte slösa pengar på något som visar sig vara dåligt.
Tjena!
Jag har börjat fundera på att skaffa Windows 7. Men är det värt det? Är det bättre än Vista? Vill ju inte slösa pengar på något som visar sig vara dåligt.
Kan lätt säga att det är bättre än vista.
Jag själv har Windows 7 Ultimate och kan säga att den är sjukt nice. Snabb blev min dator, Aero ''effekten'' gillar jag.
Ja, den är LÄTT bättre än Vista!
ja ska också köpa windows 7. så trött på wista busines!!!
Fruktansvärt prisvärd uppdatering.
Nej har både haft vista och windows 7 (i några månader). Det beror helt på, är det gratis, kör på det då windows 7 är 1000x bättre än vista. men om jag skulle köpa ett så är XP the shit.
↗ till inläggetNej, jag förstår fortfarande inte hur folk kan vara så fästa vid XP. Visst, det är clean och fungerar. Men Windows 7 är clean, fungerande, snyggt och bättre utan att använda mer hårdvara.Nej har både haft vista och windows 7 (i några månader). Det beror helt på, är det gratis, kör på det då windows 7 är 1000x bättre än vista. men om jag skulle köpa ett så är XP the shit.
jag tänker hålla kvar vid xp ett tag till. För att xp är fortfarande snabbast. Jag har testa win7 ultimate när det var ute på beta. Men jag håller mig kvar tills den första service packen kommer.
Och så blir det inte lika bra installation fall du köper uppgradering.
↗ till inläggethttp://www.sweclockers.com/articles_show.p...6147&page=7jag tänker hålla kvar vid xp ett tag till. För att xp är fortfarande snabbast. Jag har testa win7 ultimate när det var ute på beta. Men jag håller mig kvar tills den första service packen kommer.
Och så blir det inte lika bra installation fall du köper uppgradering.
windows vista och windows 7 tar lite av ditt ram-minne för att kunna fungera, vilket jag inte tycker om, eftersom att jag tycker om att spela PC-spel. Så jag håller mig till windows xp just nu.
Vad blir skillnaden om man skulle uppdatera från xp till windows7?
Ja förutom det som nämns i prophets länk.
Det enda jag har märkt är att spel-prestandan har sjunkit. Dock så handlar det om laddningstider som har ökat med högst 5 sekunder. Själva uppstarten av datorn etc tycker jag nästan går snabbare och då har jag ändå en ~4 år gammal dator.
↗ till inläggetdet går ej för du måste installera helt ny!Vad blir skillnaden om man skulle uppdatera från xp till windows7?
Ja förutom det som nämns i prophets länk.
Okej, nån som kan länka till någon sida där man kan köpa Windows 7 till ett bra pris?
Om du har csn får du 55% rabatt, annars webhallen har relativt billigt
↗ till inläggetDet enda jag har märkt är att spel-prestandan har sjunkit. Dock så handlar det om laddningstider som har ökat med högst 5 sekunder. Själva uppstarten av datorn etc tycker jag nästan går snabbare och då har jag ändå en ~4 år gammal dator.
Hur längesen var det sedan du diskdefragmenterade hårddisken?
↗ till inlägget↗ till inläggetDet enda jag har märkt är att spel-prestandan har sjunkit. Dock så handlar det om laddningstider som har ökat med högst 5 sekunder. Själva uppstarten av datorn etc tycker jag nästan går snabbare och då har jag ändå en ~4 år gammal dator.
Hur längesen var det sedan du diskdefragmenterade hårddisken?
Höhö... Hur längesen var det vi snackade första gången? ^^
↗ till inläggetjag tycker du ska vänta ett litet tag till ;-) det kommer säkert komma lite info om att det finns buggar. så vänta och se. låt andra ta smällen sen köper du W 7.Tjena!
Jag har börjat fundera på att skaffa Windows 7. Men är det värt det? Är det bättre än Vista? Vill ju inte slösa pengar på något som visar sig vara dåligt.
btw: man har ju knappt hunnit ut med drivrutiner till vista till vissa pogram. och det kommer säkert dröja ett tag att få ut drivrutiner till windows 7 också.
↗ till inläggetjag tänker hålla kvar vid xp ett tag till. För att xp är fortfarande snabbast. Jag har testa win7 ultimate när det var ute på beta. Men jag håller mig kvar tills den första service packen kommer.
Och så blir det inte lika bra installation fall du köper uppgradering.
det blir väl bättre om man gör det själv
Någon som har lust att posta ett ss på startmeny+backgrundsbild? :D
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in