Hej hej alla, jag undra vad PhysX GPU är? är det bra att ha när man spelar elr vad handlar det om?
Snabba svar tack
MVH Prestige
¨Man lär sig nåt nytt varje dag¨
Hej hej alla, jag undra vad PhysX GPU är? är det bra att ha när man spelar elr vad handlar det om?
Snabba svar tack
MVH Prestige
¨Man lär sig nåt nytt varje dag¨
Nvidias egna fysikmotor, faktiskt inte så mycket att ha.
Finns knappt några av dagens populära spel som använder det faktiskt.
Enda syftet med PhysX är att krångla till för folk med ATI kort. Kolla bara på Cryostasis :D
"Physx" är den där grafikmotorn, men trådskaparen frågar om "Physx GPU". GPU=Grafikkort. Så att "Physx GPU" Är helt enkelt ett grafikkort som klarar Physx ^_^
Inget fel på PhysX, ger en boost på ett par tusen i 3DMark ifall du har en bra dator.
I 3dmark vantage tävlingar så är personer med nvidia kort tvungna att stänga av PhysX innan de skickar in sitt resultat eftersom det ger en stor orättvis boost som inte märks annars i vanliga spel... Så jo, det är fel på PhysX. Fattar inte varför ATI och Nvidia måste starta ett jädra krig där det ska vara olika exklusiva funktioner... Jag som trodde det var nog med all bs i systemkriget mellan 360 och PS3?
↗ till inläggetI 3dmark vantage tävlingar så är personer med nvidia kort tvungna att stänga av PhysX innan de skickar in sitt resultat eftersom det ger en stor orättvis boost som inte märks annars i vanliga spel... Så jo, det är fel på PhysX. Fattar inte varför ATI och Nvidia måste starta ett jädra krig där det ska vara olika exklusiva funktioner... Jag som trodde det var nog med all bs i systemkriget mellan 360 och PS3?
Det är Nvida som startar det mesta, de mutar speltillverkare att få spelen att fungera bättre på Nvidia kort.
Nvidia får alltså billigare tillverkningskostnader för prestandan.
Sådant tjafs håller inte ATI på med.
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in