Ligger runt level 20, har mest gjort en massa sidoquests. Kör en mage och fokuserar på destruction, conjuration och one handed i strid, annars försöker jag levla tjuv-skillsen (pickpocketing, lockpicking och sneak) och enchanting. Än så länge älskar jag det, det har tagit det bästa från både Morrowind och Oblivion och skippat allt det jag stört mig på innan. Äntligen så är själva storyn attraktiv igen, till skillnad från Oblivion där det var jävligt segt.
Ska köra College of Winterhold och sedan gå vidare till Dark Brotherhood och Thieves Guild. Någon som har kört Dark Brotherhood? Var det lika kul som i Oblivion? Och vad fan är Bards College för nåt?
En annan grej ni kan göra om ni vill levla snabbt är att köra pickpocketing på alla. Sneaka i ett inn där det finns mycket folk och töm deras fickor, ni levlar fort som fan och samlar på er en hel del guld och värdesaker. :D