1.Kan moderatorer få varningar?
2. Om en har det kan han ta bort varningen?
1.Kan moderatorer få varningar?
2. Om en har det kan han ta bort varningen?
1. Tekniskt sett tror jag det...
2. Antar..
men får man en varning har man brutit mot en regel. Då kanske man inte är lämpad som moderator.
1. Om man får en varning så är man väl inte så lämplig att vara mod? (;
2. Man kan ta bort, men vad är då anledningen att få varningen?
Jag tror jag ska ge mig själv en varning någon gång och se vad jag får för reaktioner. :D
hehe tänk om exempelvis Draghon blir sur på admin och ger honom 5 varningar... vad händer då då?
Om någon har 5 varningar kan en Moderator ta bort en varnig så att man kan skriva inlägg igen ?
↗ till inläggetadmin har ställt in på modsen inte kan varna hanhehe tänk om exempelvis Draghon blir sur på admin och ger honom 5 varningar... vad händer då då?
Jag har alltid undrat en grej om anmälningar, så det är lika bra att fråga:
När ett inlägg anmäls, hur synns det då? Först trodde jag att det såg ut som PM ungefär, men sen fick jag veta att det såg ut som i ett forum.
Så, exakt hur, för när jag anmäler ett inlägg i en tråd står det ju "Namn på inlägget: Bla...bla..." (eller likn.), så ser ni det då som "Bla...bla..."?
Äh, det blev krångligt, ger ett exempel:
Tråden heter "Abc" och är startad av "Person A"
- Svar 1: Blablabla, spam....
Svar 2: Det där var spam, det är inte bra
Om jag nu anmäler både Svar 1 (§1.11 - Spam) och Svar 2 (Antyda att ngn bryter mot en regel), hur ses det då från Moderatorernas sida?
Är ju lite skraj när jag anmäler flera inlägg i samma tråd, att det blir grötigt för Morötterna (Moderatorerna -.-).. :cry:
Och ... hmm, anmäler jag bra? :osäker_smiley: <-- Äh, f*n, den funkade inte... ;P
Edit: Kom på en grej, den här tråden kanske hör hemma i fuska.se-rummet... :o
Kommer ihåg en morgon då anmälningsforumet syntes för alla medlemmar. Jag hann skriva ett meddelande där. :P
Ojdå, en liten bugg? :P
Skulle vara skoj om nåt sånt hände igen! :)
vadå skoj? att alla skulle skriva massa inlägg i ett anmälnings forum? haha jätte kul -.-
PCH: Det ska nog gå.
FireFly:
Anmälaren anser: § x.xx Gå till inlägget. Info om inlägget: Författare: x Datum: dd/mm-åååå hh:mm:ss Inlägget: CITAT blablabla
Anmälaren anser: Vad anmälaren skrev i inlägget.
Gå till inlägget: Länk till det anmälda inlägget.
Författare: Användaren som skrev det anmälda inlägget.
Datum: Tidpunkten när det anmälda inlägget skrevs.
Inlägget: Vad som står i det anmälda inlägget.
Tråden heter "Abc" och är startad av "Person A"
- Svar 1: Blablabla, spam....
Svar 2: Det där var spam, det är inte bra
Om jag nu anmäler både Svar 1 (§1.11 - Spam) och Svar 2 (Antyda att ngn bryter mot en regel), hur ses det då från Moderatorernas sida?
Är ju lite skraj när jag anmäler flera inlägg i samma tråd, att det blir grötigt för Morötterna (Moderatorerna -.-).. :cry:
Och ... hmm, anmäler jag bra? :osäker_smiley: <-- Äh, f*n, den funkade inte... ;P
Edit: Kom på en grej, den här tråden kanske hör hemma i fuska.se-rummet... :o
jag postade tråden i fuska.se men #21 flyttade den hit.
från och med nu ska jag kalla moddsen för morötter! f*n va bra! :lol:
en om anmälnignarna till, är det tråden eller inlägget man anmäler? och om en morot har tittat på en anmälning, kan då de andra fortfarande se den?
men en annan sak på samma tema som min förra fråga, kan t.ex. Draghon varna ut #21 om hon skulle vilja (du får 500fm om du gör det :visslar: ).
Nico: Vi får en länk till inlägget som såklart finns i tråden. Trådens namn blir anmälningens rubrik. Dvs. [ANMÄLNING] Trådens namn.
Ja, om en "morot" kollat på en annan anmälan kan alla andra "morötter" också se den.
"Morötterna" KAN vara vem som helst om den vill det men saknas orsak plockas varningen bort.
är det admin som tar bort varningarna om någon morot skulle bli utröstad?
och vad skulle egentligen hända om man varnade ut medlem nummer 6037...?
eller det kanske inte skulle gå.
jag har faktiskt en till, i topplistan över extralänk klick så står det på vissa länkar saker som t.ex."sveriges bästa jätte snabba svar". och vissa medlemmar finns med flera gånger. vad beror det på?
Hehe det där minns jag oxå... jag var inte mod på den tiden. :PKommer ihåg en morgon då anmälningsforumet syntes för alla medlemmar. Jag hann skriva ett meddelande där. :P
har en fråga: kan en modd låsa upp ett låst ämne?
↗ till inläggethar en fråga: kan en modd låsa upp ett låst ämne?
Låt mig säga så här.
Vi kan låsa ämnen, vi kan klistra trådar, vi kan posta i låsta trådar, vi kan varna, vi kan editera andras inlägg, vi kan se IP-nummer, vi kan flytta trådar, vi kan "avklistra" trådar.
Jag hoppas det räcker som svar. ;)
Kort svar: Ja.
↗ till inläggethar en fråga: kan en modd låsa upp ett låst ämne?
ok
vad/vem e en modd?
en moderator. moderatorerna är det bääästa på hela sidan. utan dem skulle iiinte forumet fungera. de tar bort aaall spam, varnar medlemmar som inte sköter sig mm.
det är inte olagligt att fjäska ;)
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in