Om man ska jämföra i från 1970 talet så har våran jord blivit "sjukare" och sjukare. Ja vad tycker ni borde göras egentligen?
Läs denna artikel...
http://aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,...,891175,00.html
Om man ska jämföra i från 1970 talet så har våran jord blivit "sjukare" och sjukare. Ja vad tycker ni borde göras egentligen?
Läs denna artikel...
http://aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,...,891175,00.html
Vår jord går sakta med säkert mot undergång. Vi kan inte göra något åt det i Sverige, mest USA, Kina med mera som förstör.
PS. Borde inte detta vara en debatt?
Jag råkade lägga den i fel, jag anmäler inlägget nu. USA tjänar väldigt mycket pengar, likaså många andra länder. Men fråga är om det är värt det när ens barnbarns barnbarn (eller något) inte kommer att leva tills de blir vuxna ens.
Vad ska hända med de då? Det är inte direkt så att om polarisarna smälter går jorden mot sin undergång. Dessutom vet ingen NÄR det kommer att hända - Det kan hända imorgon, det kan hända om en vecka och det kan hända om hundra år. En grej jag tycker är lite läskigt är att alla kuststäder kommer att bli översvämmade och att markytan kommer att höjas med 4 meter om isarna smälter. Och om människorna behöver mer vatten ska de leta uppe i norr eller under marken.
Flyttas...
↗ till inläggetVad ska hända med de då? Det är inte direkt så att om polarisarna smälter går jorden mot sin undergång. Dessutom vet ingen NÄR det kommer att hända - Det kan hända imorgon, det kan hända om en vecka och det kan hända om hundra år. En grej jag tycker är lite läskigt är att alla kuststäder kommer att bli översvämmade och att markytan kommer att höjas med 4 meter om isarna smälter. Och om människorna behöver mer vatten ska de leta uppe i norr eller under marken.
Människan vet på ett ungefär när polariserna kommer att smälta. Det har gjorts undersökningar om detta. Jag kommer inte i håg vad dem sa, men 70 år ungefär har jag för mig om inte något förbättras.
Shit happends, life goes on. Finns det något mer att säga?
Visst, människan tinar sakta men säkert bort, jorden blir allt sämre och sämre, men man anpassar sig till det. Djuren har gjort det i alla tider, varför skulle de inte göra det nu?
Det är orättvist att människor som lever om 70 år ska behöva dö för att människorna som lever idag inte gjort något åt miljöproblemen. Något måste göras. Speciellt i Japan, Kina och USA måste man göra något åt alla miljöutsläpp. en jag har hört att Japan tänker satsa stenhårt på biobränsle, vindkraft och solenergi.
Sluta utvekla kärnkraftverk. Släpper ut så himmla mycket gaser.
Ja, det vill ju till exempel Centerpartiet verka för. Hoppas de får fler röster i nästa val då Jorden antagligen kommer att vara ännu mer förstörd.
↗ till inläggetSluta utvekla kärnkraftverk. Släpper ut så himmla mycket gaser.
Det räcker inte på långa vägar, det hjälper inte speciellt mycket. Tänk på alla som kör bil, hade alla i hela världen kört på miljövänliga bilar eller använt cyklar då hade vi fått ett bättre samhälle.
Någon mer än jag som märkt att klimatet förändrats?
↗ till inläggetNågon mer än jag som märkt att klimatet förändrats?
Jag, speciellt efter att ha tittat på bilderna som finns på Aftonbladet. Men vart vill du komma?
↗ till inläggetOm ett kärnkraftsverk exploderar så är det mycket värre än vad bensin drabbar naturen.Sluta utvekla kärnkraftverk. Släpper ut så himmla mycket gaser.
↗ till inläggetJa, det vill ju till exempel Centerpartiet verka för. Hoppas de får fler röster i nästa val då Jorden antagligen kommer att vara ännu mer förstörd.
Centerpartiet skulle inte kunna förändra världen...Miljöpartiet har mycket bättre Miljöpolitik.
Jo, men just nu var det kärnkraft som var kategorin och om nu fler går över till blått får Centern säkert fler röster.
@Dolphin: Jag tror nog att Humla menar att han ser förändringar när han själv är ute i naturen.
Äsh finns inget att göra åt saken "We are all doomed" men jag är orolig visst är jag det.
Bullshit, än finns det hopp. Skulle annars tidningar skriva om det och professorer jobba på en bättre miljö om de redan vet att det är ute med oss? Ozonskicktet har börjat läka, det är iallafall en bra nyhet.
om 50 år säger forskarna att om ingnting görs kommer skåne ha medelshavs tempratur
och att alla utorkade ställen kommer att bli ännu mer utorkade.
Något måste ju göras, det kan ju inte bli tropiskt klimat i Sverige! :cry:
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in