Det har viskats länge.
Men nu är det klart.
Sam Raimi ska stå för regin när ”World of warcraft” blir spelfilm.
Det är ett av världens utan tvekan mest populära dataspel.
Och att ”World of warcraft” ska bli film har varit känt en tid. Men nu har det bekräftats av filmbolagen Legendary och Warner att projektet nu har fått en regissör.
Sam Raimi, mannen bakom såväl ”Evil dead” som ”Spider-man”-trilogin är klar för jobbet att överföra spelvärlden till vita duken.
– I grund och botten är ”Warcraft” en fantastisk, actionpackad historia. Jag är glad att få jobba med ett sådant kraftfullt produktionsteam för att överföra det här projektet till vita duken, säger Sam Raimi i ett officiellt uttalande.
Filmbolaget Legendary Films försäkrar fansen att Raimi känner starkt för projektet.
– Sams passion för ”Warcraft” är otvetydig, och vi vet att han kommer att göra en film värdig Blizzards fenomenala spelserie, säger Thomas Tull, kreativ chef på Legendary.
Källa: Aftonbladet.se
Vad tycker ni om det här? Jag tror det nog kommer att bli bra, kanske de blir nåt liknande sagan om ringen filmerna (som jag tyckte var bra).
Ni kan läsa mer hos aftonbladet och hos wow-europe.com