💬
Logga in
Fuska.se

Hjälp, Går Inte Att Ta Bort .exe Fil!

4 svar · startad

Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #1

Jag laddade ner ett främmande program som visade sig vara virus, mitt virus skydd reagerade på det och tog bort alla filer. Men på mitt skrivbord upptäckte jag nyligen en fil som hette "Spyware.exe". Prövade att ta bort den men det gick inte för att det används av ett annat program. Prövade att ladda ner Unlocker men det går inte att starta. Filen har något samband med ett program som heter MS-DOS. Någon som vet hur man får bort den, prövade att ta bort den i felsäkert läge men det funkade inte.

 

post-84874-1249302190_thumb.jpg

 

post-84874-1249302428_thumb.jpg

 

 

 

 

Senast ändrad:

Nivå 16 · Legendfuskare
#2

Haft liknande problem med filer som inte går att ta bort. Stäng ner explorer.exe och ta bort filen via cmd funkade för mig.

Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #3

*Gjorde denna kod i anteckningar och stängde ner explorer.exe, lyckades radera koden.

 

@echo off

pause> nul

del "C:\Documents and Settings\Simpan\Skrivbord\Spyware.exe"

exit

 

 

Senast ändrad:

Nivå 1 · Novis
#4

Jag brukar bara stänga ner explorer.exe och ta bort via cmd eller brukar det funka att starta om datorn. Hur som helst är allt fixad nu?

Nivå 3 · Lärling
Trådstartare #5

Ja, "lyckades radera koden". Det ska egentligen stå att jag lyckades ta bort spyware.exe från datorn.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in