Om man nu skall återgå till barn i bilen:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article17253932.ab
Vilken ointelligent människa.
Om man nu skall återgå till barn i bilen:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article17253932.ab
Vilken ointelligent människa.
"små barn blir nästan alltid blir varma o svettiga när dom sover djupt oberoende av var de befinner sig"
Bra där.
Nu är det visserligen aftonbladet så man vet inte hur de vinklar det men fan vilket stolpskott.
Min favoritbit var att Polisen tydligen skall ha blivit uppringd, tagit sig dit, försökt ta kontakt med barnet, krossat rutan och fått barnet till sjukvårdare. Allt på under tio minuter.
Det hade tagit längre tid för polisen att komma dit om kungen hölls som gisslan av Bin-Laden inne i bilen. Som brann.
Edit: Antagligen vinklar de artikeln till hennes nackdel, men citaten har hon väl med största sannolikhet klämt ur sig.
↗ till inläggetMin favoritbit var att Polisen tydligen skall ha blivit uppringd, tagit sig dit, försökt ta kontakt med barnet, krossat rutan och fått barnet till sjukvårdare. Allt på under tio minuter.
Det hade tagit längre tid för polisen att komma dit om kungen hölls som gisslan av Bin-Laden inne i bilen. Som brann.
Edit: Antagligen vinklar de artikeln till hennes nackdel, men citaten har hon väl med största sannolikhet klämt ur sig.
De kanske hellre hjälper ett barn i en bil än att stoppa upplopp i Husby, så de blir snabbare dit.
Dock så varje gång jag ringt polisen har det gått under 30 minuter iallafall och då har jag sagt att det inte är brådska då läget är under kontroll.
↗ till inlägget"Efter att ambulanspersonalen gett pojken lite vatten kvicknade han till och de konstaterade att han mådde bra."
Pojken lämnades ju ensam i en varm bil thats the big deal
Alltså var det inte så farligt och han var bara dåsig av värmen och hade lite vätskebrist. Det var dock bra att polisen agerade som de gjorde då det sker en handfull fall där barn/husdjur faktiskt dör pga av detta. Men vresa inte upp PK-fittan alldeles för mycket nu min vän , tänk på vilka det är som skriver artikeln. Aftonbladet försöker hotta upp genom att blanda in en hel annan nyhet för att det ska verka värre än det är.
Tar man bort alla kraftord så får man enligt mig en mer nyanserad bild av vad som hände, då verkligheten oftast inte är så actionfylld som media vill rapportera.
Liksom det är sommar det är varmt folk svettas. Ser inte varför det är värt att göra så stor sak av detta I-landsproblem. Jag är rätt övertygad om att du via nyheterna får reda på nästintill VARTENDA dödsfall där barn/husdjur dör i bilar. Och det är inte många.
Vad spelar det för roll om nu Aftonbladet ''hottar'' upp denna situation? De är ute efter läsare och får dessa genom att just beskriva händelsen som större än den faktiskt varit. Men vad handlar egentligen argumentationen om? Uppenbarligen så fanns det ju en risk med att lämna barnet i den varma bilen då pojken faktiskt svimmat, vilket aldrig kan vara ett särskilt bra tecken. Detta handlade om ett barn. Ett barn som själv ska växa upp och följa sina föräldrars tidigare vägvisningar, och jag själv vill i alla fall inte ha en framtid där barn svimmar i bilar titt som tätt för att föräldrarna gav detta exempel till sina barn när de var små.
Detta är ett problem, och genom att Aftonbladet eventuellt förstorar saken så vänder de större uppmärksamhet mot dessa scenarion och kanske får de andra föräldrar att tänka sig för innan de lämnar sina barn i den bil som tydligen är för varm för barnet att hantera. Kom ihåg att det inte är huruvida Aftonbladet har gjort rätt som är frågan, utan snarare om föräldrarnas felsteg är något som är acceptabelt att förekomma. Jag vet åtminstone vart jag själv står i denna frågeställning.
Även om jag håller med dig så eftersöker jag massmedia som är proportionerlig. Tro det eller ej, men massmedias samhällsfunktion är att hålla befolkningen uppdaterad och informerad om den nuvarande situationen i världen. Då tycker jag att en nyhet som såhär är helt enkel oproportionerlig, även om jag inte på något sätt misskrediterar problemet som finns.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article17346807.ab Klantig busschafför fattar inte att inte fick sparken
↗ till inläggethttp://www.aftonbladet.se/nyheter/article17346807.ab Klantig busschafför fattar inte att inte fick sparken
"Theodors barnvagn rulla ut på trottoaren där den välde", ska man skriva för Aftonbladet, en av Sveriges större tidningar, så kanske man ska kolla stavningen innan man lägger ut artikeln...
Jättehemsk händelse som är ett resultat utav ansvarslöshet från chaufförens sida. Nog måste man väl som individ, given ansvaret för bussens passagerare, vara uppmärksam nog för att inte missa något så viktigt som en barnvagn som står ståendes vid dörren.
Förstår inte hur man kan vara så pass nonchalant och blåst att man öppnar dörren när bussen står i lutning, och en vagn på hjul bärandes ett barn står vid dörren. Lite jävla ansvar får man faktiskt ta. Att sedan försöka lämna platsen när skadan redan är skedd är ryggradslöst. Tråkigt att världen är full av liknande idioter, håller fullt med Jesper: en person som är så ouppmärksam på omgivningen ska inte få köra runt på en buss fylld med andra människor.
Kan Ju Ta ett annat exempel också Jag Var på Väg hem från skolan och skulle nästan till att trycka på stoppknappen. När vi kommer runt sista kurvan innan jag ska trycka så ser jag hur busschaffören som Kör bussen håller på med sin mobil och smsar och Bara tittar upp då o då när han kör resultatet blev att bussen var nära flera gånger på att köra av vägen och vi vinglade utav bara den.
↗ till inläggetKan Ju Ta ett annat exempel också Jag Var på Väg hem från skolan och skulle nästan till att trycka på stoppknappen. När vi kommer runt sista kurvan innan jag ska trycka så ser jag hur busschaffören som Kör bussen håller på med sin mobil och smsar och Bara tittar upp då o då när han kör resultatet blev att bussen var nära flera gånger på att köra av vägen och vi vinglade utav bara den.
sa du till honom på skarpen?
Nej på grund av att jag alldeles precis skulle av så orkade jag inte säga till + jag var trött med men nästa gång så
↗ till inläggetnästa gång säger jag till punkt slutDet är såna som du som gör att sådant beteende (mobilen i handen) finns kvar.
Kommer alltid med undanflykter.
Även nästa gång kommer du troligen säga: "ähh, jag ska ändå inte åka så långt nu juh, kan säga till honom på riktigt nästa gång."
Pffff.
Förresten att tiga är guld
↗ till inläggetNej.nästa gång säger jag till punkt slut
Förresten att tiga är guld
Dom värsta personerna är dom som tittar på och inte gör nått
↗ till inläggetnästa gång säger jag till punkt slut
Förresten att tiga är guld
Beror på i vilket sammanhang. Tiga är guld om det skadar någon ifall du pratar. I detta fallet kan folk bli skadade om du inte säger till.
Ingen omkring mig sa heller till men ser jag det någon mer gång så säger jag självklart till.
↗ till inläggetIngen omkring mig sa heller till men ser jag det någon mer gång så säger jag självklart till.
Nä, svenskar verkar ha en tendens att bara kolla på.
http://www.youtube.com/watch?v=8IqEzt82bog#t=1m57s
Tycker detta sammanfattar det väldigt bra egentligen.
Åter till tråden
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14936013.ab
Nu ska människan emigrerar till mars.
I tidens anda ska ett reklamfinansierat projekt och tv-program skicka iväg astronauter – utan möjlighet att återvända.
– Det är viktigt att publiken tycker om de som ska resa iväg, säger upphovsmannen Bas Lansdorp till SVT.
Så människor ska alltså bo på mars nu duger inte våran kära gamla jord? Och hur ska man kunna se på tv på mars lyssna på musik eller ens kunna höra när man spelar data spel? För att ljud ska kunna höras krävs luft ljud kan inte resa genom tom rum låter som en urdålig ide att ens försöka skicka folk dit möjligtvis kan någon vettvillig själ bli den första att sätta sin fot på mars och utforska men att bo där? Tror SVT har tagit sig vatten över huvudet
"Ett litet steg för människan - ett stort steg för mänskligheten."
Detta citat skulle förmodligen passa väl till denna resa. Astronauterna blev antagligen inte tvingade, inte heller mutade till utföra uppdraget... Dessa människor vill skriva historia, inte spendera sin tid med datorspel.
Och i de faciliteter som astronauterna lever i, finns det förmodligen fler simpla nöjen att spendera tid med, än vad du kan tänka dig.
Kan även tillägga att det är fullt möjligt att uppleva ljud i en rymdbas!
↗ till inlägget"Ett litet steg för människan - ett stort steg för mänskligheten."
Detta citat skulle förmodligen passa väl till denna resa. Astronauterna blev antagligen inte tvingade, inte heller mutade till utföra uppdraget... Dessa människor vill skriva historia, inte spendera sin tid med datorspel.
Och i de faciliteter som astronauterna lever i, finns det förmodligen fler simpla nöjen att spendera tid med, än vad du kan tänka dig.
Kan även tillägga att det är fullt möjligt att uppleva ljud i en rymdbas!
om det nu vore så som du säger så kan du ha rätt ursäkta min dåliga svenska i mitt föregåande inlägg. Men tror du värkligen alla i sverige vill bo på mars? Skulle man inte tröttna efter ett tag?
↗ till inläggetom det nu vore så som du säger så kan du ha rätt ursäkta min dåliga svenska i mitt föregåande inlägg. Men tror du värkligen alla i sverige vill bo på mars? Skulle man inte tröttna efter ett tag?
Alltså, vi flyttar inte till mars för att bo där för evigt. Vi flyttar dit för att bre ut oss lite mer, samt för att göra vetenskapliga upptäckter.
Och varför skulle man vilja tröttna?
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in