💬
Logga in
Fuska.se

The Totem Projektet

29 svar · startad

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #1

UPDATE:

Tjena! Jag håller på att göra ett spel i RPG Maker 2000 (Snälla skyll ej på att jag är en n00b.Jag är 9 år.Detta är mitt enda alternativ!) Ja och jag behöver 3 stycken till som kan hjälpa till.Eller mer.

 

 

Dom som hjälper just nu:

 

Jeam-Paul: Lite allt

 

Bahez: Lite allt

 

spiderman2: Ljud

 

║╔╗║╔╗║╔╗║: Gör lite av allt!

 

Zonix: Gör LOGO

----------------------------------

Spelet heter The Totem.

 

Historia: Det var en gång en kille vid namn Rimeni som hade hört sagor om totems. Sen hade han hört en legend att det fanns ett totem som kund döda mycket flera själv. Allt man behövde var en stav som den passade på. Som han inte visste fanns en ond kung kallad Omino som hade totemet. Och Rimendi hade staven.... Omino invaderade staven. Rimendi fick veta att totemet finns,Omino's namn,ALLT! Han blev skit arg,och försöker döda omino!

 

 

Jag kommer uppdatera mycket. Om man e med och man ej bor i Kista i Stockholm,Ärvinge eller jyllandsgatan *Eller brevid [Nära]* då kan man ej rita gubbar och banor åt oss.Då får man göra banor gubbar och såna grejer.Tack! Vill gärna ha potsitioner snabbt. :D Hoppas spelet blir :cool:

 

Kommer snart mer.

 

Om ni har ideer,och e inte med dom inte med i skapar gruppen,maila dom till oss.

 

Jean-Paul: Vet ej hans mejl

Jag: [email protected]

Bahez: [email protected]

 

Logo tävling: Den bästa logon vinner!!!!!! Den bästa logon blir en officiel logo!

 

Regler:

 

Inga porr/nakna personer bilder.

Intro tävling: Den som gör den bästa intron får ha sin Intro i själva spelet!

 

Regler:

 

Inga porr/nakna personer intros.

 

Någon här som kan fixa en site åt oss? Jag vet lite mycket men,ja vi behöver en.Engelska och svenska. Det kan vara en gratis site! Bara det e en site.....

 

Våra Profiler

 

Zonix: http://forum.fuska.se/index.php?showuser=13646

 

Jag: http://forum.fuska.se/index.php?showuser=31865

 

Bahez: Har Ingen

 

Jeam-Paul: Har Ingen

 

spiderman2: http://forum.fuska.se/index.php?showuser=9171

 

:ph34r:

Senast ändrad:

Nivå 7 · Fuskare
#2

ja kan scripta åt er om ni behöver de... men ja måste plugga ganska mkt nu, så de kommer ta lite tid...

24 Sep 2005
#3

jag kanske kan hjälpa till...

 

 

 

 

kan göra ljud till spelet...

Senast ändrad:

25 Sep 2005
Nivå 11 · Veteranfuskare
#4

du e n00b

27 Sep 2005
Nivå 1 · Novis
Trådstartare #5

Ehehehe.....

 

Vet nån hur man gör party start position i RPG Maker 2000????

28 Sep 2005
#6

Inte tror jag att du e 9?! Eller så är du bara en snubbe som är seriös och kan stava. Själv är jag ju bara 10. Aja, jag kan hjälpa till. Har lite kunskaper i RPG maker xp.

#7

för att göra en start party position så går man in på event saken först sen så ska man högerklicka nånstans på kartan där man vill ha sin start party position och trycker på "Set start party position"

#8

för att göra en start party position så går man in på event saken först sen så ska man högerklicka nånstans på kartan där man vill ha sin start party position och trycker på "Set start party position"

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #9

Här är Look Around Version. Det e en version där du bara får kolla runt lite. Snart Kommer en beta version där du får mörda fiender :D

 

 

Ladda ner .exe: http://rapidshare.de/files/4734940/Setup.exe.html

 

[Det är INTE en version där du kan slåss. Bara gjord för att man ska se lita av första banan]

#10

det går inte att köra spelet

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #11

Installera du det?

Senast ändrad:

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #12

Den som kan fixa en hemsida tackar jag skitstarkt!

 

 

Snäääällla? Kan någon fixa en sida åt oss!?

29 Sep 2005
#13

går inte att installera

 

 

 

 

 

 

förresten du kan göra en sida på freeebs.com

 

det e lätt och gratis

Senast ändrad:

#14

Freewebs.com och freewebs suger, för 200 kr kan vi få en layout av alvin på www.alvinweb.com sen kan jag fixa resten.

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #15

Isåfall får du göra det,betala och grejer!

 

För jag tänker inte slösa pengar på det!!

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #16

Vår tillfälliga sida (kanske blir ändrat): http://www.freewebs.com/totemguy/

30 Sep 2005
Nivå 4 · Lärling
#17

Jag gör gärna en LOGO

1 Oct 2005
#18

-.- Nu menar jag inte att du ska betala, lika bra att ha en liten insamling, och om du vill glra en sida plugga HTML och JavaScript istället för att ta en av freewebs layouter. Sen går nästan INGEN in på en freewebs sida.

6 Oct 2005
Nivå 11 · Veteranfuskare
#19

http//:htmlkurs.intresseklubben.com där kan du plugga in html och java script

Nivå 6 · Fuskare
#20

Så gulligt, Sakru -.-

Men i alla fall borde ni nog fixa en "riktig" hemsida... man måste ha Premium på Freewebs för att kunna ladda upp filer.

Och då är det minsan inte gratis längre.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in