1. fodret hittar du alldeles utanför lagården. Bara gå in i den inhägnade hagen där djuren brukar gå och använd lien för att samla in av gräset. Gräset hamnar automatiskt i fodergrejen inne i lagården.
2. Först: skaffa fröer, och se till att de är i rätt årstid. Det kan du få veta genom att snacka med familjen som säljer fröerna. Hacka sen upp en bit mark med hackan (hoe) och så fröerna där. En påse/upphackad ruta. Sen är det bara att se till att det får vatten varje dag, ett par ggr om dagen brukar räcka. Du ser när jorden blir torr att det måste vattnas. Sen är det bara att ha tålamod.
3. Det finns 3 tjejer, Celia, Nami och Muffy. Välj vilken du vill ha, de är rätt olika.
Celia är en lugn, jordnära tjej som bor med sina föräldrar och säljer fröer, Nami är en tystlåten, kringvandrande tjej och Muffy en humoristisk killjägare som tar livet på skoj.
Lättast att få är Celia, Nami är svårast. Ge dem presenter och snacka med dem ofta.
Celia - gillar blommor och grödor och mjölk.
Nami - gillar prylar från utgrävningen (hos arkeologen, vid vattenfallet). Ge henne statyer och fossiler, eller Trick Blue blommor. Bor på hotellet.
Muffy - gillar blommor och mynt (finns i utgrävningen). Bor på Blue Inn, baren.
Någon gång under första året får du en Blue Feather. Den kan du ge till tjejen du vill ha - om hon gillar dig tillräckligt mycket! Om du inte friat eller lyckats fria innan året är slut så kommer tjejen som gillar dig mest och frågar om ni ska gifta er. Svarar du nej så tar spelet slut.
4. Du kan få en katt genom att bli bra vän med Romana (tror jag hon heter), eller en chihuahua genom att hitta en Tablet varje år i utgrävningen. Annars kan du beställa nya djur genom att gå till den boken i byggnade där du stoppar allt du vill sälja. Där kan du beställa fyra olika sorters kor, tjur eller ko, eller får, hane eller hona, eller höns, höna eller tupp.
Skaffa en höna så snart du kan och sen en tupp, eftersom du tjänar en hel del på det i längden.