Köp en Japansk Ordbok eller något?
Japanska.
Han lär ju sig jätte bra av att läsa ord på cirka 400 sidor utan att han fattar vilket verb det är. Fråga rektorn i skolan eller något så hittar han något C språk till dig på Japanska, du kommer även få betyg för det om det är räknat som ett C språk.
Men alltså att lära sig japanska är nog ett av det svåraste man kan lära sig, först måste du lära dig bokstäverna, hur dom ser ut, och sedan så måste du lära dig att tala, uttrycka dig orden, när du har lärt dig full japanska så kunde du har lärt dig 3 språk, som tyska, finska, franska, men men, lycka till.
Kolla med skolan om du kan få börja i en special grupp, eller om du får börja i nån kurs om japanska.
*Kolla ordbok :lol: tar det väll 1 år innan man kan säga en mening.
Vad menar du med att lära sig hur bokstäverna ser ut Noise? Har gått på två tre japanska-lektioner och man använder helt vanliga bokstäver (till en början i alla fall).
Sen när man blir lite mer "avancerad" så börjar man väl plugga kanji och sån där skit, alltså tecken och symboler. Var det det du menade med bokstäver eller?
Yeah.. Precis, man använder inte dem i början. Man behöver inte lära sig dem för o kunna språket :P
↗ till inläggetVad menar du med att lära sig hur bokstäverna ser ut Noise? Har gått på två tre japanska-lektioner och man använder helt vanliga bokstäver (till en början i alla fall).
Sen när man blir lite mer "avancerad" så börjar man väl plugga kanji och sån där skit, alltså tecken och symboler. Var det det du menade med bokstäver eller?
ja, japanska bokstäver är ju inte precis som domma, och om man lär sig språket är det ju bra att kunna läsa / skriva.
↗ till inläggetEre nån åldersgräns eller nåt skit på det?Han lär ju sig jätte bra av att läsa ord på cirka 400 sidor utan att han fattar vilket verb det är. Fråga rektorn i skolan eller något så hittar han något C språk till dig på Japanska, du kommer även få betyg för det om det är räknat som ett C språk.
Nej, det finns kurser för nästan varje språk också.
I min skola blev alla från 7:an erbjudna att få gratis privatlektioner på ett till språk, man kunde välja Arabiska, Spanska, Tyska, Ryska, Italienska, Japanska, och några fler.
Och det ingår i betygen så man kan ta bort ett IG till exempel om man har det bättre på C språket.
Bra asså, vill lära mej italenska
Vill du lära dig Italienska så föreslår jag att du väljer Spanska som andra språk i grundskolan, sen på gymnasiet så kan du välja Italienska, då blir det mycket enklare för dig eftersom Spanska är likt Italienska.
Ok, fast jag har redan valt spanska.
Me gusta hablar Español y Italiano (vet inte hur man säger italienska :P )
Sök på internet !!
Du får vänta tills du kmr till gymnasiet o väljer det som språk..