Varför inte? EQ har en styrka på 100 och träffar alltid (om inte double team används). Soft sand ökar EQ till 160
Betygsätt En Pokemon!
Den träffar inte alltid :glare: .
Jo den har ju 100 i base accuracy, förutom när motståndarn raisar evasionen eller om dem sänker accuracyn med typ sand-attack.
Som jag precis sa. Annars kanske missar den om motståndaren har Lax Incense, det var därför du missade ibland Mushroom :rolleyes:
Byt belly drum mot hyper beam :P
"Byt belly drum mot hyper beam"
om du gör det kommer han äga mer B)
Verkligen inte!Nu behöver vi en matte lektion:120 delat i två delar blir bara 60.Vilket inte är mycket skada alls.
150 delat i 2 menar du väl?
ochblir n belly drummer bra utan belly drum????
men dem är noobs.. kan ingenting om pokemon och tycker allt utom damageattacker är skit.
Menar du dej slälv eller dem?
Body Slam är alltid bra, speciellt med Snorlax. Den kan ju paralysera också. B)
↗ till inläggetJag menar som folk som inte kan mycket om pokemon alltså noobs. (Nybörjare är inget nedsättande om du tror det) T ex använde jag när jag var noob på pokemon attacker med så hög base power som möjligt. jag fattade inte ens vad moves som growl leer swords dance och liknande stat boostingmoves gjorde. nu tror jag nog det bara var jag som var lite dålig, men oftast bryr man sig inte om statsen i början, kanske lär man gyarados surf som är sp atk och inte ph atk som är gyarados bättre val.Menar du dej slälv eller dem?
Jag tycker att CurseLax med Leftovers är bäst ...
- Return
- Curse
- Rest
- Shadow Ball
Riktigt nice stats, fast jag skulle gett han något annat istället för Leftovers eftersom han redan kan liva upp sig själv med Rest.
Agyir*
Varför tycker du att return är bättre än bodyslam?
Man kan inte lära return till vilken pokemon som helst, för att den fungera bäst när din pokemon är stolt, lojal till dig.
Medan bodyslam, drar mycket + att den gör ofta motståndaren paralyserad.
↗ till inläggetOjsan :lol: .150 delat i 2 menar du väl?
ochblir n belly drummer bra utan belly drum????