Tycker ni att det bör tillåtas att personer under 18 år skulle få ha smällare/raketer?
Jag tycker barn borde få ha de...
Tycker ni att det bör tillåtas att personer under 18 år skulle få ha smällare/raketer?
Jag tycker barn borde få ha de...
tja, många tar ju ansvar för att kasta smällare och skjuta raketer t.o.m som t.ex 12-15 åringar, men de finns ju de som bara använder raketer/smällare för sabotage, så ja vet inte riktigt...
De flesta personer runt 12-15 är fjortisar som tror det är häftigt att kasta bomber överallt och sabotera. Ett stort JA, det ska vara 18+ på raketer.
Borde införas, finns massor av 11-15 åringar som skjuter smällare här och där. JSukt störande då det inte ens är kul, utan bara ett fjortis tecken. Är man under 18 och vill hålla på med smällar och raketer får man göra det via föräldrarnas tillåtelse.
↗ till inläggetDet är redan så, det är alltså inget som behöver införas. ;)Borde införas, finns massor av 11-15 åringar som skjuter smällare här och där. JSukt störande då det inte ens är kul, utan bara ett fjortis tecken. Är man under 18 och vill hålla på med smällar och raketer får man göra det via föräldrarnas tillåtelse.
okej det är roligt med raketer och smällare, men ja tycker att man ska vara mins 15år för att andvända raketer
Äh, bara man har föräldrarnas tillåtelse så är det bra.
Då det här kan skada personer fysiskt tycker jag att en åldergräns på arton år är helt rätt.
↗ till inläggetja såklart vad ska dom annars göra på nyårsafton och valborgs????Tycker ni att det bör tillåtas att personer under 18 år skulle få ha smällare/raketer?
Jag tycker barn borde få ha de...
Sitta och dricka billigt vin utanför Mcdonalds.
Det ska vara artonårsgräns på detta! Inga raketer ska få skjutas utan en myndig persons uppsyn. Sen ska man inte få vara full när man skjuter. Detta borde införas, eftersom det annars är en säkerhetsrisk.
EDIT: DET VA FEL:....
↗ till inläggetDet finns en lag om att man inte får använda fyrverkerier när man är full.Det ska vara artonårsgräns på detta! Inga raketer ska få skjutas utan en myndig persons uppsyn. Sen ska man inte få vara full när man skjuter. Detta borde införas, eftersom det annars är en säkerhetsrisk.
Det är väl snarare det som är problemet också, ungdomar som är under 18 OCH fulla. Då kan det ju inte gå mer än åt h*lvete.
Jag tycker att den befintliga lagen (att man ska vara 18 år osv.) är bra. Anledningen är att krutet faktiskt är ett vapen, samlar man ihop en mindre mängde krut så kan man lätt tillverka en bomb. Och även om avsikten inte är att skada någon med bomben så är det lätt hänt.
Soad_token
Jag tycker ansvaret ska ligga på individens föräldrar. Får man för sina föräldrar ska ingen lag hindra en. 18 är en dålig ålder.
Vem skall bekosta alla de skador som en person som inte är myndig orsakar? På all potentiellt samhällsfarlig verksamhet bör det vara 18 års åldersgräns.
Ha, jag tycker absolut att det skall vara 18 - års gräns på raketer och smällare. Jag tycker det är bra som det är nu, för mej. Alltså, det är 18 års gräns, men ingen följer den.
↗ till inläggetOch du tror inte dom gör det utan föräldrarnas tillåtelse ändå?Äh, bara man har föräldrarnas tillåtelse så är det bra.
Det borde vara 18 års gräns på att köpa raketerna, om det inte redan är det.
↗ till inläggetTycker ni att det bör tillåtas att personer under 18 år skulle få ha smällare/raketer?
Jag tycker barn borde få ha de...
Inte precis för alla barn, endast för 12 åringar och 18+ åringar...
ja, jag tycker att lagen ska vara kvar, även då den fungerar lika dåligt som den som säger att man måste ha polistillstånd att avfyra fyrverkeri.
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in