Hallå alla wannabe-hackers!
Jag har postat några trådar med program på senaste tiden, som kanske några av er har märkt. Som ett slut jobbar jag just nu på det stora projektet. Programmet tillåter dig att ta kontroll över någon annans dator utan att personen i fråga vet om det.
Antal utdelade: 19 stycken.
Programmet är som många andra Remote Administration Tools uppdelat i två delar. En serverdel och en klientdel. Det unika med det här programmet är att det i princip är helt oupptäckt av några antivirusprogram, och gratis. Det går till på det viset att du skickar klient-filen till offret, och lurar honom/henne att öppna det. Du har själv servern igång, och blir uppmärksammad om att personen när du får upp en ruta:
http://i43.tinypic.com/2evrhjq.png
Och du får upp själva kommandorutan, där du själv skriver in kommandon som ska utföras på offrets dator:
http://i44.tinypic.com/25fst1v.png
Och då tänker ni säkert "men vad finns det för kommandon då?", och dessa är de kommandon som fungerar i nuläget:
OBS! Avsluta alltid programmet med dessa kommandon: avbryt exit ---------------------------- | Stänga av/starta om datorn | ---------------------------- shutdown Stänger av offrets dator restart Startar om offrets dator lås Låser offrets dator --------------------- | Öppna webbsidor | --------------------- webb:<adress utan http://> exempel: webb:www.google.se ---------------------- | Få datorn att "tala" | ---------------------- msam:<vad han ska säga> exempelvis: msam:I am microsoft sam --------------------- | Stäng av processer | --------------------- msnav Stäng av MSN Messenger-processen wowav Stäng av World of Warcraft-processen explorerav Stäng av processen explorer.exe stang Stäng det öppna fönstret avbryt Stänger offrets klient exit Stänger ditt fönster ahav Stänger ned aktivitetshanteraren varje gång man försöker öppna den ahpå Motsatsen till ahav Stäng av en egen process: process:<namn> exempelvis: process:wow.exe --------------------- | Ändra ljudet | --------------------- ljud Ljud av/på bytlat Byt till nästa låt i spellistan bytlatbak Byt till föregående låt i spellistan --------------------- | Öppna program | --------------------- paint Öppnar Paint notepad Öppnar Notepad --------------------- Kör ett program: kör:<program> exempelvis kör:mspaint.exe --------------------- | Övrigt | --------------------- cdut Öppnar offrets CD-lucka cdin Stänger offrets CD-lucka autostart Gör så att programmet automatiskt startar med datorn fakevirus Visar en varningsruta om virus skärmav VAR FÖRSIKTIG MED DENNA! Stänger av skärmen permanent (tills skärmpå är aktiverad) skärmpå Sätter på skärmen igen efter skärmav bytmusknapp Swappar musknappar, höger blir vänster, osv. -------------------- Skapa mappar med egna namn: mapp:<namn> exempelvis: mapp:min mapp --------------------- Visa ett meddelande: meddelande:<meddelande> exempelvis: meddelande:Hej --------------------- | Hämtning (FTP) | --------------------- laddauppinfo Laddar upp en fil till din FTP-server med information om datorn (för tillfället Diskmedels FTP-server) screenshot Tar en screenshot från offrets dator och laddar upp till din FTP-server (för tillfället Diskmedels FTP-server)
MEN känner ni att ni har förslag på flera kommandon, lägger jag dit dem, och uppdaterar kommandolistan. Sitter du nu och undrar hur man ska få tag i programmet? Läs då detta:
Hur man får programmet
Nu anser jag att programmet är stabilt nog för att släppas. För de som vi kunna använda det, skicka er IP-adress i ett privat meddelande till mig, och glöm inte att öppna port 88 i routern om den inte är öppen.
Här är en steg-för-steg guide hur du använder programmet:
1. Se till att port 88 är öppen, och ta emot programmet från mig
2. Öppna server.exe, och se till att tillåta den i brandväggen
3. Döp om client.exe till valfritt namn, och skicka den till ditt offer
4. När offret har öppnat filen möts han/hon av en varningsruta som påstår att filen är korrupt (bortförklaring)
5. Du får upp en ruta där du skriver in de kommandon du vill köra på hans dator (lista finner du ovanför)
Tips:
Vill du utnyttja detta mer än en gång, se till att använda kommandot "autostart", så lägger offret till denna i autostart, och du kan styra datorn varje gång den startas. Använder du kommandot "exit" så stängs din server ner, och du kan inte ansluta förns offret öppnar klienten igen. Du kan bara vara uppkopplad mot en klient i taget. När du är klar använder du först kommandot "avbryt" för att stänga offrets klient, och sedan kommandot "exit" för att stänga din server.
Är det några frågor är det bara att ställa dem i tråden, så ser jag till att uppdatera detta med tiden. Och åter igen, jag tar INGET ansvar för vad ni gör med det här programmet ;).
*Edit* Nu kan du själv välja sidor/processer osv. som ska stängas.