Man kan ladda ner lagligt material via torrents om du inte visste det. Jag hoppas att du inser att man kan streama material som inte är tillåtet att streama.
Thepiratebay
↗ till inläggetMan kan ladda ner lagligt material via torrents om du inte visste det. Jag hoppas att du inser att man kan streama material som inte är tillåtet att streama.
Ja, jag vet att det finns olaglig streaming. Är inte det ganska tydligt i mitt inlägg? Jag vet också att man kan ladda ner lagligt material via torrents.
↗ till inläggetNej, verkligen inte.↗ till inläggetMan kan ladda ner lagligt material via torrents om du inte visste det. Jag hoppas att du inser att man kan streama material som inte är tillåtet att streama.
Ja, jag vet att det finns olaglig streaming. Är inte det ganska tydligt i mitt inlägg? Jag vet också att man kan ladda ner lagligt material via torrents.
↗ till inläggetJag tycker själva idén med nya IPRED är skit. Dem tänkte inte på att internet-operatörerna lagligen kan göra sig av med sparade IP-nummer. Dem trodde visst att nya IPRED skulle vara fel-och kryphålsfri, men då trodde dem fel.
Någon gång då och då om så tar polisen även en liten fildelare för att statuera exempel.
Men det roliga är ju att nu får domstolen bestämma.
" Även Ipredlagen har vunnit laga kraft och skapat stor debatt. Reglerna innebär att en domstol kan besluta att en internetleverantör på begäran ska lämna ut IP-adresser vid styrkt misstanke om intrång i immaterialrätten. "
Tagit från aftonbladet
Men jag blir lack för att folk fattar inte att det finns FLERA andra hemsidor som håller på med exakt samma grejjer, känns som dem som klagar på TPB inte sett att det finns flera 100, kanske tom flera tusen sidor som håller på med samma sak.
↗ till inläggetStämmer dock inte.
↗ till inläggetVad stämmer inte? Att TPB blir uppköpt? Någon källa som stödjer det?↗ till inläggetStämmer dock inte.
↗ till inläggetVad stämmer inte? Att TPB blir uppköpt? Någon källa som stödjer det?
Det stämmer att TPB är uppköpt men dock inte att dem ska göra det till betaltjänst, läste något sånt på ett forum.
Skulle kunna leta upp det igen om du vill.
Edit: Hittade inte, kan ha drömt det isåfall men jag tror jag såg en tråd på något forum. weird
Jag laddar ner ibland. Dock inte så mycket längre, laddade ner mer förut faktiskt. Jag laddar mest ner filmer/spel. Musik vill jag inte ladda ner, det är onödigt. Det finns ju YouTube där man kan lyssna på musik gratis också!
Är det någon som vet om TPB ska bli uppköpt? Jag hörde för ett tag sen att företaget som skulle köpa TPB höll på att gå i konkurs.
↗ till inläggetOch spotify!Jag laddar ner ibland. Dock inte så mycket längre, laddade ner mer förut faktiskt. Jag laddar mest ner filmer/spel. Musik vill jag inte ladda ner, det är onödigt. Det finns ju YouTube där man kan lyssna på musik gratis också!
↗ till inläggetÄr det någon som vet om TPB ska bli uppköpt? Jag hörde för ett tag sen att företaget som skulle köpa TPB höll på att gå i konkurs.
Det senaste jag hörde om det var att köparna hade lovat pengar de inte hade... Därav avbröts nog affären gissar jag.
↗ till inlägget↗ till inläggetÄr det någon som vet om TPB ska bli uppköpt? Jag hörde för ett tag sen att företaget som skulle köpa TPB höll på att gå i konkurs.
Det senaste jag hörde om det var att köparna hade lovat pengar de inte hade... Därav avbröts nog affären gissar jag.
Inte konstigt precis, företaget Global Gaming Factory och VD'n har visst varit inblandade i mer konstiga affärer.
↗ till inläggetjag håller med dig Fullständigt men det är som du säger att man önskar ju att man att allt va gratis här i välden dock har det då en nackdel till att inga skulle få lön och inga skulle behöva jobba vilket är synd <_<↗ till inläggetJag själv tycker det är dåligt om den stängs när för det är lättare att få tag på filmer/spel/musik etc genom att ladda ner, personer slösar bara pengar när de köper dessa saker i affärerna.
Tyvärr är det väll så att ingen vill väll göra någonting gratis? De som t.ex. gör spelen ska ju få lön osv, och intäkterna kommer ifrån att just man köper spelen. Ang. musikindustrin tror jag att den behöver en modernisering på något sätt och ta hänsyn till det ökande internetanvändandet. Efterfrågan finns ju helt klart men när det finns ett gratis alternativ är det svårt att hävda sig...
folk skulle ändå behöva jobba även om allt var gratis.
Ipodar växer inte på träd,tyvärr.
Det var ju det han menade?
Jag tycker The Pirate Bay krånglar för mycket. Jag vill registrera mig där men det fungerar inte verkar det som. Jag aktiverar mitt konto och vill logga in och då står det "Du har skrivit in fel lösenord eller fel användarnamn", och jag är SÄKER på att jag inte skrivit något fel.
↗ till inläggetOch vad har det med tråden att göra? Har du inget som tillför tråden så skall du inte skriva heller.Jag tycker The Pirate Bay krånglar för mycket. Jag vill registrera mig där men det fungerar inte verkar det som. Jag aktiverar mitt konto och vill logga in och då står det "Du har skrivit in fel lösenord eller fel användarnamn", och jag är SÄKER på att jag inte skrivit något fel.
Även mitt (detta ) inlägg bryter mot §3.2, men jag var bara tvungen att konstatera detta.
Hursomhelst, Global Gaming Factory's VD låg väl i skuld och därmed kunde dem inte köpa piratviken.
Dom har sagt mycket här och där att den ska stängas, att den har, but it never will!
Jag förstår verkligen inte. Varför är The Pirate Bay nere så ofta? Är det för stor bandbredd eller?
Den är ju nere just nu.
Nä, varje gån jag är inne funkar det.
Polisen har kanske registrerat din ip, så att du inte kan komman in. YEY.
Men det e kanske polisen som gör ngt där?
↗ till inläggetJag förstår verkligen inte. Varför är The Pirate Bay nere så ofta? Är det för stor bandbredd eller?
Den är ju nere just nu.
Den är ofta nere för underhåll och liknande, och ibland är det som du sa, servern är överbelastad.