↗ till inläggetEnligt hans information, så tränade han sig att skjuta med vapen på MW2, innan han gjorde det i riktiga livet. Hellt sjukt. Han spelare ochså WoW. Och det där med avrättning, lagen kan inte ändras på grund av att en psyk man gjorde detta. Är hellt säker detta händer aldrig i Norge, så det vore onödigt att ha dödsstraff. Dom kan inte även fängsla han för resten av hans liv. 21 år är det högsta man kan va i ett fängelse i Norge. Han kommer nog bli 40 år tills det. Tänk sen när han släpps kommer han göra om det?
Jag tror inte man lär sig skjuta vapen genom att spela ett spel. Tyvärr.
Jag var inne på hans facebook natten det hände och under intressen hade han WoW och MW2. Jag var också inne på hans twitter där han 17 juli skrev; "One persons belief is equal to 100,000 peoples who got interests." Creepy som fan.
F.ö så var han en väldigt smart person, han skrev artiklar om vetenskap och var intresserad av ekonomi osv. Och det krävs lite smarthet för att kunna planera dessa dåd.