↗ till inläggetFör att någon måste göra jobbet :P Bara för att ni säger hur det ska vara, blir det inte så automatsikt.Varför bli elektriker om man kan bli civilingenjör i elektroteknik liksom? ;)
Gymnasium Val
↗ till inläggetFör att någon måste göra jobbet :P Bara för att ni säger hur det ska vara, blir det inte så automatsikt.
men det är väl bättre att man får jobba med sånt man tycker om?
↗ till inläggetJa, påstod inte att du skulle läsa el, bara att det är viktigt att folk gör det :P Dock så är du inte så bunden som folk säger, om du går t.ex el (som jag) så kan du ändå läsa vidare till t.ex civilingenjör, om du bara går tekniskt bas år.men det är väl bättre att man får jobba med sånt man tycker om?
Läser man el så kan man läsa vidare till civilingenjör om man vill. Du måste bara läsa Historia A, Engelska B och Matematik B för att kunna ha en rimlig chans på att kunna komma in. Eller så gör du bara skitbra ifrån dig på högskoleprovet.
↗ till inläggetVarför bli elektriker om man kan bli civilingenjör i elektroteknik liksom? ;)
För att man tycker det är roligare att koppla ström i ett bostadshus än att sitta och beräkna elsystem för industriella komplex? En civilingenjörsutbildning är inte en avancerad "hantverksutbildning". Ingenjörer är mycket mer "besläktade" med forskare, analytiker och teoretiker.
↗ till inläggetAtt utbilda sig inom fordon måste vara ungefär den sämsta livsinvesteringen efter att utbilda sig till ekonom. Redan idag är 90% av bilindustritillverkningen helt automatiserad. Kolla bara på SAAB och Volvo, de varslar folk för att det är ingen idé att ha kvar dem då så mycket är automatiserat. Det är en av de mest automatiserade industrierna i världen. Och även om du skulle får jobb på en mack eller mindre verkstad så kan du ge dig fan på att inom loppet av 10-15 år så kommer de vara i stort sätt automatiserade de med. Visst, det är ok med ett bilintresse och jag har inget emot att folk lär sig om bilar för att de vill mecka med sin Volvo som slukar bensin och är utdaterad sen 30 år tillbaka, men det finns fortfarande ingen framtidsmarknad för det.btw så tror jag det inte är specielt bra betalt att jobba med fordon nu förtiden.Jag vet att min "kompis" går fordon, och där går massa invandrare som är glada att dom kom in på ett gymnasium
Vad världen behöver och kommer efterfråga om något decennium är duktiga psykologer, socionomer, antropologer, etologer. Lite längre fram kommer det allra viktigaste vara tekniker, ingenjörer och forskare. Om man vill göra ett smart val ska man satsa på nått av dem, men viktigast för en själv är ju givetvis att man trivs på sitt gymnasium.
↗ till inläggetAtt utbilda sig inom fordon måste vara ungefär den sämsta livsinvesteringen efter att utbilda sig till ekonom.
men vad jag har fattat det så är det bra att vara utbildad ekonom i vardags livet, samt att man får ett ganska ok jobb, med en lön som dom flesta svenskar tjärnar.
Min mamma är ekonom, och hon har hjälpt mig att priotitera vad jag ska lägga mina pengar på, samt att det är hon som ser till så att inte familjens ekonomi går åt pipan.
Samt att en tjej jag känner har sagt ungefär samma.
Vad jag vill komma är att ekonomisk linje kanske är en dålig linje att gå, men man kan spara pengar på det i framtiden.
↗ till inläggetDu kan ju jobba på ICA. Då sparar du ju in 5år. Då har du myket mer tid att spela freka datorspel XDFör att spara 5 år av sitt liv kanske, annars har jag ingen aning.
OnT: Välj samhälle om du inte gillar matte. Om du gillar matte, välj natur eller teknik. Jag går teknik, och det är ju en hel del plugg, men om du vill ha ett bra jobb och inte jobba på ICA som den vise 12 åringen ovan så välj linjer så att du har en bred valmöjlighet och kan plugga vidare senare. Jag kan ju inte säga att teknik är kul, men jag kommer nog knappast ångra det i framtiden.
Dessutom kan dina föräldrar inte välja vad du ska gå för linje. Jag har varit ett bra tag på fuska och det känns som att dina föräldrar har irriterat dig rätt mycket under åren. Det är ditt liv och du bestämmer över det. Låt inte dem göra dina val för framtiden. I många fall har föräldrarna rätt i vad dem säger, men de kan inte tvinga dig att göra något du inte vill.
↗ till inläggetAtt utbilda sig inom fordon måste vara ungefär den sämsta livsinvesteringen efter att utbilda sig till ekonom.
Definiera ekonom. Logistiker, marknadsförare, revisorer, nationalekonomer och managementkonsulter kan alla ses som ekonomer (och har i grunden samma utbildning). Eller du kanske menar människor med en kandidatexamen inom ett ekonomiämne?
↗ till inläggetDu kan ju jobba på ICA. Då sparar du ju in 5år. Då har du myket mer tid att spela freka datorspel XD
OnT: Välj samhälle om du inte gillar matte. Om du gillar matte, välj natur eller teknik. Jag går teknik, och det är ju en hel del plugg, men om du vill ha ett bra jobb och inte jobba på ICA som den vise 12 åringen ovan så välj linjer så att du har en bred valmöjlighet och kan plugga vidare senare. Jag kan ju inte säga att teknik är kul, men jag kommer nog knappast ångra det i framtiden.
Lol, för det var ju precis min poäng..
Får väl förklara så även retards fattar:
Väljer man att läsa 5 år på högskola så kommer du läsa 5 år på högskola, d.v.s. 5 år av ditt liv kommer du spendera på högskola. Jag säger inte att det är dåligt eller bra, utan det är bara ett faktum.
Väljer man istället att jobba direkt efter gymnasiet så kommer du inte spendera 5 år på högskola.
Förstår du nu?
Kommer förövrigt inte jobba på ICA, även om det är ett helt okej jobb med okej lön och hyfsade arbetsförhållanden.
Kommer gå ut gymnasiet med Matte A-E, Fysik A & B, Kemi A, Engelska A & B, Tyska 3 och Naturkunskap B så jag kan i stort sett läsa allt utom läkare, kan finnas något mer..
Tänker dock inte plugga direkt efter gymnasiet så om 5 år när du har pluggat i 5 år och på så sätt fått studieskulder på, vad ska vi säga.. 100k? Så har jag jobbat i 5 år och tjänat cirka 1,2 miljoner, och fortfarande har möjlighet att utbilda mig om jag så vill.
↗ till inläggetJa? Men man väljer inte en kass utbildning framför en utbildning där man sedan kan få ett bättre jobb, om du inte är intresserad av ett visst jobb. Ja, det var ett faktum, men du använde det som ett förslag till att inte gå en långvarig utbildning. Det finns ingen anledning med att vänta med att plugga. Sen så tycker jag att man självklart kan ta ett år uppehåll från pluggandet och fixa ett jobb för att f lite erfarenhet och pengar i fickan, men annars är det enligt mig helt bortkastad tid.text
Om du väljer Matte E och Fysik B så förstår jag inte varför du vill skjuta upp din utbilding på grund av studielån? Du får ju tillbaka dem och mycket mer. Att jobba på ICA i 5 år är fullständigt slöseri med tid. Du kommer knappast bli miljonär på det. Du kommer kunna betala hus å mat, möbler och liknande, men du kommer inte stå där med 1.2miljoner efter 5 år kan jag säga dig.
↗ till inläggetTänker dock inte plugga direkt efter gymnasiet så om 5 år när du har pluggat i 5 år och på så sätt fått studieskulder på, vad ska vi säga.. 100k? Så har jag jobbat i 5 år och tjänat cirka 1,2 miljoner, och fortfarande har möjlighet att utbilda mig om jag så vill.
var får du dom siffrorna ifrån?
↗ till inläggetSnälla uttala dig inte om saker som du inte har en blekaste aning om.Tänker dock inte plugga direkt efter gymnasiet så om 5 år när du har pluggat i 5 år och på så sätt fått studieskulder på, vad ska vi säga.. 100k? Så har jag jobbat i 5 år och tjänat cirka 1,2 miljoner, och fortfarande har möjlighet att utbilda mig om jag så vill.
Låt säga om man lånar 8600 kr/mån, vilket senaste jag kollade var max beloppet man kunde låna månadsvis. 8600 kr/mån är en nödvändig summa om man ska plugga på annan ort än hemma.
8600 * 12 = 103 200
Så 103 200 kr i studielån bara på ett år, på fem år blir det hela 516 000 kr.
Sen finns det säkert dem som har mamma & pappa som kan betala för en, men alla har inte det.
↗ till inläggetSnälla uttala dig inte om saker som du inte har en blekaste aning om.
Låt säga om man lånar 8600 kr/mån, vilket senaste jag kollade var max beloppet man kunde låna månadsvis. 8600 kr/mån är en nödvändig summa om man ska plugga på annan ort än hemma.
8600 * 12 = 103 200
Så 103 200 kr i studielån bara på ett år, på fem år blir det hela 516 000 kr.
Sen finns det säkert dem som har mamma & pappa som kan betala för en, men alla har inte det.
Studiebidrag = ca 2700kr/mån
Lån = upp till ca 8600 i månaden
Nånstans runt där tror jag att det ligger.
Min beräkning var inte på att du lånade max. Pluggar du i en storstad lär du behöver göra det eftersom bostad är mycket mycket dyrare, men om du pluggar på en mindre ort så kommer du undan lite billigare. Sen skiljer det sig såklart på levnadssättet ocskå. Väljer du att gå ut på krogen varje dag i veckan lär du behöva maximalt lån, medans om man stannar hemma varje kväll så klarar man sig ganska bra.
Pluggar du på en mindre ort med en liten bostad på låt säga 1500kr/mån så har du 1200kr kvar på bara studiebidraget. Om du är duktig på att leva riktigt snålt så är inte det en omöjlighet att klara sig på.
Men du har helt rätt i att min beräkning var något i underkant, vilket stödjer argumentet ännu mer.
@Nittionio:
Någon frågade varför man skulle vilja bli elektriker när man kunde bli civilingenjör inom elektronik. Jag gav ett förslag till en åsikt: Att inte lägga 5 år på högskola. Det var inte min åsikt, och jag vet ingen som stödjer den åsikten, utan det var bara ett förslag på en åsikt, som säkerligen någon eller flera personer delar i världen. Och självklart står man inte med 1,2 miljoner i fickan. Men pluggar du så kommer du stå med studieskulder i brevlådan tills du är 60.
↗ till inläggetteeext
Ja, men varför ger du ett förslag som du inte anser vara ett bra förslag lol. Ge inte förslag som är dumma och som du inte ens står för själv.
Och angående studielånen. Lycka till med att leva med 20k kr om året. Och jag kan säga dig, för 8700 kr blir det inte många kvällar på krogen. Du ska betala hyra, mat, kläder och liknande. Du kommer inte ha mycket kvar till nöje. Det blir som någon sa iaf 500k kr på fem år såvida du inte bor hemma under tiden.
Och ja, folk har kvar skulderna till dem är 60 år för att dem sakta men säkert betalar av lånet. Inte många vill betala av hela lånet på en gång. Om man vill så kan man ju betala av skulderna på några år bara.
Jag tycker det beror helt och hållet på vilka förutsättningar man har. Om man har möjlighet att få ett bra jobb, om ens föräldrar har stort eget företag eller någonting, redan efter gymnasiet så kan man ju flytta hemifrån direkt om man vill och ta sig fram på den vägen, genom arbetslivserfarenhet, samt eventuellt utbilda sig senare. Om man inte tycker om att bo hemma och inte gillar att plugga är det här en jättebra idé.
Om man dock som jag tycker det är kul att plugga, skulle tycka det var helt ok att bo hemma några år till och inte har några kontakter genom vilka jag kan få någon bra heltidsanställning. Ja då känns det ju väldigt värt det att börja plugga direkt så att jag kan komma ut i arbetslivet tidigt och göra karriär inom yrket jag utbildat mig till.
För den största skillnaden mellan att utbilda sig och att inte göra det är ju ofta att man har större möjlighet att göra karriär och få högre lön senare om man har en utbildning. De som gått många av civilingenjörsutbildningarna och läkarutbildningen har en medianlön på 50'000 i månaden. Det har INTE de som står utan universitetsutbildning...
Om vi nu ska prata ekonomi.
↗ till inläggetDu har rätt i det du säger.Text
Men att säga att man INTE kan tjäna ~50 000 kr i månaden bara för att man inte har något universitetsutbildning är fel. Även om det blir bra mycket svårare så är det fortfarande fullt möjligt.
↗ till inläggetJag sa att medianlönen är 50000 kr/månaden för t.ex. läkare. Alltså är det normalt för någon som gått läkarutbildingen att få så mycket.Du har rätt i det du säger.
Men att säga att man INTE kan tjäna ~50 000 kr i månaden bara för att man inte har något universitetsutbildning är fel. Även om det blir bra mycket svårare så är det fortfarande fullt möjligt.
Det är inte normalt för någon utan utbildning att tjäna så bra, utan det är som du sa bara i extremfall som folk tjänar så bra utan att ha universitets-/högskoleutbildning.
↗ till inläggetJojo, min morsa är också ekonom. Men att förstå att man inte ska göra av med mer pengar än man får in känns som något man inte behöver en femårig universitetsutbildning för. Tyvärr misslyckas ju grundskolan på många ställen att lära ut det om ekonomi som annars känns väldigt självklart ändå. Så visst, någon halvårskurs i hushållsekonomi skadar ju inte.men vad jag har fattat det så är det bra att vara utbildad ekonom i vardags livet, samt att man får ett ganska ok jobb, med en lön som dom flesta svenskar tjärnar.
Min mamma är ekonom, och hon har hjälpt mig att priotitera vad jag ska lägga mina pengar på, samt att det är hon som ser till så att inte familjens ekonomi går åt pipan.
Samt att en tjej jag känner har sagt ungefär samma.
Vad jag vill komma är att ekonomisk linje kanske är en dålig linje att gå, men man kan spara pengar på det i framtiden.
Och visst, det är tydligen jättepopulärt att bli ekonom nu för tiden, och föga förvånande, då världsekonomin går utför så fort som den gör nu och därmed företags- och personekonomier också. Och visst kommer ekonomer att vara ett påtagligt yrke även de kommande kanske 10-20 åren, men som jag förstår det finns det inga verkliga framtider för ekonomisektorn, om man nu inte går en utbildning som är väldigt mycket inriktad på nationalekonomi.
EDIT: När det kommer till den verkliga innebörden av ekonomisering (att hushålla med begränsade resurser) räcker naturvetenskapliga modeller om bl.a. dynamisk jämvikt, ekologi, termodynamik gott och väl och så vitt som jag förstår det kan naturvetenskapen till mycket stora delar eliminera dagens ekonomiska lära med Ockhams rakkniv. De bitar som ekonomin måhända inte delar naturvetenskapen kan beskrivas av de sociala vetenskaperna, om man nu inte ser dem som i grunden naturvetenskapliga också. Därav mitt första påstående av vikten av folk inom de två vetenskapliga/tekniska sektionerna för de kommande åren.
↗ till inläggetJojo, min morsa är också ekonom. Men att förstå att man inte ska göra av med mer pengar än man får in känns som något man inte behöver en femårig universitetsutbildning för.
Ja, för det är ju bara det man lär sig på fem år. Precis som att allt man lär sig på läkarlinjen är att sätta på ett plåster.
Och visst, det är tydligen jättepopulärt att bli ekonom nu för tiden, och föga förvånande, då världsekonomin går utför så fort som den gör nu och därmed företags- och personekonomier också. Och visst kommer ekonomer att vara ett påtagligt yrke även de kommande kanske 10-20 åren, men som jag förstår det finns det inga verkliga framtider för ekonomisektorn, om man nu inte går en utbildning som är väldigt mycket inriktad på nationalekonomi.
Återigen. "Ekonom" säger i princip ingenting om vad du arbetar med. Det är ett så generellt begrepp att det i princip är meningslöst. Du måste specificera vad du menar när du använder ordet. En marknadsförare och en investment banker är båda "ekonomer".
↗ till inläggetOch angående studielånen. Lycka till med att leva med 20k kr om året. Och jag kan säga dig, för 8700 kr blir det inte många kvällar på krogen. Du ska betala hyra, mat, kläder och liknande. Du kommer inte ha mycket kvar till nöje. Det blir som någon sa iaf 500k kr på fem år såvida du inte bor hemma under tiden.
Vem har pratat om 20k om året? Du har ju fortfarande studiebidraget på 2700:-/mån, d.v.s. 52400kr om året, om du räknar med ett litet lån. Sen har du dessutom hela sommaren på dig att jobba och tjäna ihop lite extra cash.