💬
Logga in
Fuska.se

Vad Ska Ni Bli?

57 svar · startad

Nivå 2 · Novis
Trådstartare #1

Vad ska ni bli när ni blir stora?

 

Astronaut

Nivå 16 · Legendfuskare
#2

Psychonaut tycker jag är mer intressant. Men det är inte riktigt ett yrke. Sedan ogillar jag uttrycket "vad ska du bli när du blir stor" som om ens jobb är det enda man är.

Nivå 6 · Fuskare
#3

 

Just nu så utbildar jag mig till personbils mekaniker. Jag har fått praktik plats på en verkstad i Västerås som fixar gamla amerikanska bilar, typ ford mustang, cheveor mm.

påminner lite om typ tv programet "Overhauling" som går på discovery (fast utan lureriet)

 

Jag kommer att vara där varje torsdag och fredag fram till sommarlovet, och då får jag (antagligen) sommarjobb där.

 

 

 

 

 

Nivå 2 · Novis
#4

Ska vinna på triss. Jobba? pff.

Nivå 11 · Veteranfuskare
#5

Siktar på civilekonom/ekonom av något slag.

Nivå 3 · Lärling
#6

Siktar på att bli hyperpolyglott som första målet, därefter jobba utomlands med språk. Eller inom FN/EU.

Nivå 8 · Veteranfuskare
#7

Jobbar som målare för tillfället, tror inte att jag kommer hålla på med det hela livet. Men typ personlig assistent är något jag skulle kunna tänka mig senare i livet.

Nivå 6 · Fuskare
#8

Lycklig.

Nivå 9 · Veteranfuskare
#9

Matros>styrman.

 

Militärt>pmc.

 

får se vart det bär av.

Nivå 10 · Veteranfuskare
#10

Vill ha en intelektuellt stimulerande jobb som inte är allt för stillasittande, lutar åt någon typ av ingenjör iaf.. om jag fortfarande har motivationen uppe vill säga.

Till sommaren får jag förhoppningsvis jobb på ett smältverk, blir då den 5:e generationen i rad som tagit anställning där :P måste ju hålla uppe traditionen.

Senast ändrad:

Nivå 11 · Veteranfuskare
#11
↗ till inlägget

Vill ha en intelektuellt stimulerande jobb som inte är allt för stillasittande, lutar åt någon typ av ingenjör iaf.. om jag fortfarande har motivationen uppe. Till sommaren får jag förhoppningsvis jobb på ett smältverk, hoppas jag. Blir då den 5:e generationen i rad i min släkt som tagit anställning där :P

Konstruktör skulle passa dig! o:
Nivå 10 · Veteranfuskare
#12

Mjo, maskiningenjör är den ingenjörsutbildningen jag är mest sugen på för tillfället.

den ger mig iaf chans att bli konstruktör :)

Nivå 7 · Fuskare
#13

Antingen någon slags ingenjör eller något musikrelaterat.

Nivå 10 · Veteranfuskare
#14

pluggar mot astronaut/cosmonaut, men det spelar ingen roll, då det räcker med att forska om rymden.

 

Annars blir det väl musiker, och om jag inte når det så får vi se vad det blir.

9 Jan 2012
Nivå 5 · Fuskare
#15

Lutar väll mot något inom IT, nätverk eller hårdvara relaterat.

 

För webb projekten får nog kliva åt sidan efter gymnasiet!

Nivå 9 · Veteranfuskare
#16

Lycklig hoppas jag också. Kommer ihåg för ~4 år sedan när jag satte upp som mål i livet att "återinföra bra musik". :D

Siktar fortfarande på en musikkarriär.

Nivå 7 · Fuskare
#17

Vuxen, för det är det man blir.

Om det yrket man har gör en till den personen man är så är man en väldigt olycklig individ i mina ögon.

 

Utbildar mig för tillfället till IT- Nätverkstekniker med mer fokus på Ciscos grejer, detta är det jag vill jobba med när jag har blivit torr bakom öronen.

Senast ändrad:

Nivå 6 · Fuskare
#18

Proffsboxare.

#19
↗ till inlägget

Proffsboxare.

Nice tid du skrev inlägget :3

 

OnTopic:

Nåt med IT antagligen, gärna programmera spel eller nåt sånt :P

Nivå 7 · Fuskare
#20

Kommer nog att satsa på spelutvecklare.

Jag vet vad som krävs i betyg, så jag får nog bli bra på dem ämnena :)

 

 

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in