💬
Logga in
Fuska.se

Counter Strike 1.6

8 svar · startad

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #1

Tjenare alla forumläsare. Som sakt så är jag lite ny här och vet inte så bra om denna hemsidan. Ville bara fråga er vad fps är på cs 1.6?

och vad som är bra med fps?

Och hur mycket fps är bra att ha?

 

MVH

Lampa

Nivå 8 · Veteranfuskare
#2

Fps står för "Frames per second" och är precis som det låter hur många bilder i sekunden som visas. Har du få FPS så kommer spelet upplevas laggigt eller hackigt. I de flesta FPS-spel (nu snackar vi first person shooter alltså) så brukar man säga att 60fps eller mer är laggfritt, men det är ju lite olika vad man tycker själv.

 

Har du mer fps än din skärms uppdateringsfrekvens så kommer det att kunna uppstå tearing. I vanligaste fallen har din skärm 60hz, men lite dyrare skärmar kan ha 120hz.

 

I CS föredrar i princip alla att spela med 100 fps. Vet inte riktigt varför, men i cs, till skillnad från de flesta andra fps-spel, så brukar man säga att 100fps är i princip ett måste. Med 60fps i cs kommer spelet att lagga, jag vet som sagt inte riktigt vad som är skillnaden där från andra spel. För att få 100fps i CS, och få det så laggfritt som möjligt, kan du göra följande:

 

* Skriv dessa commands i antingen consolen eller i din config/userconfig:

- cl_cmdrate 101

- cl_updaterate 101

- rate 25000

- ex_interp 0.01

- fps_max 101

 

* Skriv "-freq 75" i launch options för cs om du har 60/75hz skärm. Om du har 100/120hz skärm skriver du "-freq 100" eller "-freq 120"

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #3

Vart ser man hur mycket fps man har då?

Asså vad skriver man så att jag kan se min fps?

Senast ändrad:

11 Jun 2012
Nivå 8 · Veteranfuskare
#4

"cl_showfps 1" eller "net_graph 1"/"net_graph 3".

 

Net_graph är dock inte tillåtet på tävlingar och sånt, men det funkar bra att bara kolla fpsen med.

Nivå 1 · Novis
Trådstartare #5
↗ till inlägget

"cl_showfps 1" eller "net_graph 1"/"net_graph 3".

 

Net_graph är dock inte tillåtet på tävlingar och sånt, men det funkar bra att bara kolla fpsen med.

Tack för allt hjälp jag har fått utav dig ;)

 

En Administratör kan nu låsa tråden!

14 Jun 2012
Nivå 1 · Novis
Trådstartare #6

Vill bara få hjälp med en snabb sak till innan ni låser tråden!

 

Kolla, när jag exempel har framme min colt/m4a1 och trycker på 3:an för att byta till kniven så får jag inte kniven direkt men jag måste trycka in "enter"

Kan någon hjälpa mig hur jag ska kunna fixa det så att jag exempel trycker på 3:an så får jag fram min kniv direkt.

Ska man skriva något i CS consolen?

 

Hoppas ni förstår vad jag menar!

 

Mvh: Lampa

15 Jun 2012
Nivå 9 · Veteranfuskare Knark
#7

hud_fastswitch 1

16 Jun 2012
Nivå 11 · Veteranfuskare
#8
↗ till inlägget

hud_fastswitch 1

Antar att det funkar i CSS också? Det är något jag stört mig på rejält..
Nivå 8 · Veteranfuskare
#9
↗ till inlägget

Antar att det funkar i CSS också? Det är något jag stört mig på rejält..

Rätt säker på det, annars ska det gå att ändra i options.

Vill du vara med i diskussionen?

Bli medlem Logga in