Vad tycker ni om EMU?
Jag tycker lätt att vi ska införa Euro som valuta istället :P
Vad tycker ni om EMU?
Jag tycker lätt att vi ska införa Euro som valuta istället :P
Det finns båda bra fördelar och dåliga delar med att gå med i EMU.
Dom bra delarna är ju att företagen får det lättare att handla med varandra utan att behöva växla till sej rätt valuta och det är ju dyrt att hålla på med i längden. Det gynnar företagen mycket om vi går med i EMU.
Dom dåliga sidorna
Vi styr inte över vår egen valuta utan det styrs från Bryssel. Vi blir inte lika neutrala som vi är om vi har egen valuta. Jag syftar på allians friheten den försvinner ju mer då om vi går med i EMU.
Jag är neutral i den frågan. Jag är varken för eller emot att gå med i EMU.
Så vitt jag vet så är euron mera värd en Svenska kronor... jag vet inte fall det är en bra sak eller dålig, med tanke på att Sverige är i inflation sen länge.
Det är mer fördelar med Euron än det är emot. Plus att Euron är snyggare en Carl Gustafs nynna :D
Vore grymt med förrändringar i landet :P
Mm, det känns som om svenskar aldrig vill förändra sig.
Och en annan fördel, man slipper växla pengar när man reser inom Europa.
Emu... Det är väll en fågel? -.-
Men iaf nej inte EMU inte EU heller... vi ska vara självständiga itne gå med i nån pakt mot USA -.-
Moderaterna vill ha Euro, bland annat därför jag gillar dem
Euro gör så allt blir dyrare, en bärs i frankrike kostar 50 spänn (50 cl) och i finland kostar den 23 spänn (överräknat till sek) allt blir ifall lika fucking dyrt ovasätt vad vi har för valuta, och hur många åker utomlands varje dag så det blir jobbigt att växla, det finns fler mot delar än fördelar... om euron sjunker så skiter sig alla dom länder som är me... och kronan håller på bli starkare...
Apoca: Finland har ju cokså euro, så det du menar är....?
Om man inför euro måste ju alla "lära sig räkna på nytt"
När jag var i Tyskland, 1 år efter att de bytt, hade de prislappar där det stod hur mycket varan kostade i €uro och i D-mark.
jag är fö EU och alla dess tillhörigheter för att det förenklar mycket och dessutom anser jag att det är bra med förändringar eftersom det ofta innebär utväckling
↗ till inläggetMen det finns många förändringar som är dåliga också.jag är fö EU och alla dess tillhörigheter för att det förenklar mycket och dessutom anser jag att det är bra med förändringar eftersom det ofta innebär utväckling
T ex när sverige gick med i EU så fick man transportera in säkert 1000% mer öl än man fick innan.
Tidigare var jag emot emu.
men nu när jag hör många starka argument för vet jag inte vad jag ska tro.
↗ till inläggetjag är fö EU och alla dess tillhörigheter för att det förenklar mycket och dessutom anser jag att det är bra med förändringar eftersom det ofta innebär utväckling
Du menar alltså att ölimporten tiodubblades?
Jag kom på en dålig sak med euro, de gamla kan få det svårt att anpassa sig eftersom de levt med kronan i hela sitt liv.
Just det, det är de gammla som aldrig vill förändra sig. Så upplever iallafall jag de.
visst är det alltid kul med lite förändringar här i livet, men jag skulle bli rättså less på att betala mer för vad jag egentlineg inte behöver.
Varför skulle du få betala mer än vad du behöver?
Det blir lättare att betala utomlands om man har euro för då behöver man inte växla fårn svenska pengar till euro.
↗ till inläggetVarför skulle du få betala mer än vad du behöver?
allting blir dyrare med euro.
Vill du vara med i diskussionen?
Bli medlem Logga in