Hoppa till innehåll

Murcielago

Medlem
  • Antal innehåll

    16
  • Blev medlem

  • Senast inloggad

Allt publicerat av Murcielago

  1. Hej. Igår försökte jag att ansluta till min stationära dator från min bärbara. Jag kopplade datorerna med samma nätvärkskabel. Datorerna hade kontakt men kunde ändå inte anlsuta. Vet vad jag gör för fel? det vore bra att ha en fjärranslutning när man ska skicka publisher filer eller andra projekt. Tack på förhand.
  2. Nu när jag har haft nätvärkskabel utdragen i 4 timmar så fungerar datorn utan problem:S Det som hände innan var att det inte kom någon bild och att usb musen inte fungerade. Felet var tydligen att processorn blev för varm och problemet löstes när jag dammsugit av fläkten till processorn. Viruset kanske kan sitta i nätvärksporten som göra så att hårddiskarna inte fungerar och att datorn inte hittar något Windows system. Det jag ska pröva är att köpa ett Norton Internet Security paket helst det senaste, och se om problemet återkommer. Eller vad tror du?
  3. Troligen är hårddisken trasig. Eller så har du oavsiktligt rensat MBR på hårddisken. Nej hårddisken var inte trasig. Jag testade med en annan hårddisk och satte in Windows skivan och det står fortfarande Det går inte att avgöra om datorn innehåller en giltig systemvolym.
  4. Jag har nu {fott igong modekortet. Windows Vista Home Premium are installerad och nu efter Windows update kordes so startardes datorn om som vanligt. Nu kommer jag inte in pa systemet det stor bara: Datorn saknar ett operativsystem men jag kan andvanda Asus Gate Express och det are dar i fron jag skriver. Vet du vad det kan vara for fel?
  5. Jag har minst ett år kvar på garantin.
  6. Är du verkligen 18? Låter mer som att något i datorn är trasigt... Ja det ãr jag. Nu fungerar allt som det ska. Har bara ett problem med Windows Vista Home Edition installationen. Jag väljer hårddisk partition som jag vill formatera och installera på. Formateringen går bra men när installationen ska börja sår det: Det gick inte att avgöra om dartorn innehåller en giltig systemvolym. Har ett äkta exemplar av Windows Vista.
  7. Hej. Jag har fått ett ovanligt virus i mitt modekort. Det ãnda som går igãng ãr processorn och neon ljuset. Har dragit ut sladdarna till hårddiskarna och strömmen i 15 timmar, men det hãnder inget mer. Jag lyckades att få igäng datorn i 20 min och sedan dess har jag inte fätt igång den. Jag har ett ASUS P5QL PRO kort. Vad kan jag göra för att bli av med viruset? Tacksam föf svar.
  8. Okej tack för svaret. Då får man helt enkelt spara pengar till en ny mac.
  9. Hej jag funderar på att gå över till mac och det jag undrar om min dator klarar av mac och om mac os x leopard har de drivrutinerna som Windows har nu. Just nu har ag i datorn: ASUS P5QL PRO P43 775 ATX INTEL CORE 2 DUO E8600 3.33GHZ 6MB 1333MHZ S-775 CORSAIR 4GB DDR2 XMS2 PC6400 (2X2GB) ASUS RADEON HD4850 512MB DDR3 PCI-E DVI SAMSUNG SPINPOINT 250GB SATA/300 7200RPM 16MB - X2 Allt har jag köpt från dustinhome.se Nu har jag Windows Vista Home Premium med Service Pack 1. De program som jag tänkte använda i Mac är: Adobe creative suite 4 Master collection CS4 Fruity loops 8 (FL Studio 8) Är mycket tacksam för svar.
  10. Hej jag använder just nu FL Studio 8 Demo och jag undrar om det finns något bättre eller om jag ska köpa programmet. Jag vill kunna koppla in midi styrda enheter och spela in i olika ljud.
  11. Jag har garanti på: Grafik, processor, minnen, och modekortet eventuellt hårddiskarna.
  12. Hej. Jag har programmerat ett eget internet explorer med video funktion. Programmet funkade i 5 min och sedan slocknade hela datorn och det gick inte alls att starta om systemet igen. Är det något jag ska tänka på när jag bygger upp programmet igen? - Det kan ha varit ett gigantiskt virus men jag var bara på Googels och Runescapes hemsida. - Man behöver kanske skaffa ett nytt modekort eftersom jag inte äns kan boota med Windows Vista skivan. Just nu sitter jag på en laptop och jag vill verkligen inte att den också ska slockna som den andra. Tack på förhand.
  13. Hej! Jag har köpt ett äkta Windows Vista Home Premium, och den har varit aktiverad i en gammal dator. Nu försöker jag aktivera den igen på en nyare dator men den vägrar. Det står att prudukten redan används men på den gamla datorn har jag tagit bort Vista och installerat Windows XP. Har du några förslag på vad jag kan göra? Tack på förhand!
  14. Hej. Jag är en nyörjare på visiual basic programmerung. Sitter nu i Visual Basic 2008 Express Edition och tänker göra en server där jag kan kunna ladda ned filer från stationnära dator hemma. Det enda jag har lyckats göra är att skapa en databas. Men jag får ingen kontakt. I programmet ska det finnas en lista med dokument och filer från mappen som jag valt där jag kan tanka ifrån. Jag använder Microsoft Access 2007 Finns det någon som kan hjälpa mig att få igång en server så är jag tacksam.
  15. Gimcor: Visst ser det ut som om jag ska köpa en ny dator men ska tala om vilka delar som jag har och de delar som ska köpas till. Chassi: Fujitsu Siemens Computers Scaleo X Har för nuvarande en gammal P4 3.40 Processor i som skall bytas. Modekort: Asus P5QL PRO P43 S-775 ATX 995:- Dustin Procesor: INTEL CORE 2 DUO E8600 3.33GHZ 6MB 1333MHZ S-775 2890:- Dustin Ljudkort: Creative SoundBlaster X-Fi, Plentium Är inbyggt i Scaleo X Grafikkort: Tillfälligt - ATI Radeon X850 XT 256 MB DDR 2 PCI E har sen tidigare. Uppgraderas till ASUS RADEON HD4850 512MB DDR3 PCI-E DVI ca 1575:- Dustin Hårddisk: 2X SAMSUNG SPINPOINT 250GB SATA/300 7200RPM 16MB 1088:- Dustin Minne: CORSAIR 4GB DDR2 XMS2 PC6400 (2X2GB) ca 597: Dustin DVD + - RW Brännare HL-DT-ST.... Inbyggd i Scaleo X Hårdvara och Mjukvara Äkta Microsoft Windows Vista Home Premium med service Pack 1, 1990:- Computercity Nortin Internet Security 2008 399:- Elgiganten Gotland Delarna går på ca: 7055:- Programmen: 2489:- Total: ca pris 9500
  16. Hej det är så att jag fick GTA IV i julklapp men det vissade sig att min värdelösa Intel Pentium P4 processorn inte klarade av spelet :evil:. Om jag ska få spela spelet behöver jag uppgradera datorn. Jag har lagt ihop lite delar som kanske passar till bland annat GTA IV. Tacksam för svar MVH JohnDo. Det kommer nedan... Chassi: Fujitsu Siemens Computers Scaleo X Modekort: Asus P5QL PRO P43 S-775 ATX Procesor: INTEL CORE 2 DUO E8600 3.33GHZ 6MB 1333MHZ S-775 Ljudkort: Creative SoundBlaster X-Fi, Plentium Grafikkort: Tillfälligt - ATI Radeon X850 XT 256 MB DDR 2 PCI E Uppgraderas till ASUS RADEON HD4850 512MB DDR3 PCI-E DVI Hårddisk: 2X SAMSUNG SPINPOINT 250GB SATA/300 7200RPM 16MB Minne: CORSAIR 4GB DDR2 XMS2 PC6400 (2X2GB) DVD + - RW Brännare HL-DT-ST.... Hårdvara och Mjukvara Äkta Microsoft Windows Vista Home Premium med service Pack 1 Nortin Internet Security 2008
×
  • Skapa ny...